Inflacja i polityka ścięły ceny

Marta Filipiak
opublikowano: 04-10-2005, 00:00

Poniedziałkowa sesja przyniosła przesunięcie krzywej rentowności na całej długości. O zmianie na krótszym końcu zdecydowały wątpliwości inwestorów co do obniżki stóp procentowych w tym roku. Notowania FRA 3X6 wzrosły o 6 pkt, do 4,32 proc. Obligacje dwuletnie notowały o 16.30 rentowność 4,42 proc.

Dłuższe obligacje zakończyły sesje z rentownościami o 10 pkt baz. powyżej otwarcia, podobnie jak na rynku węgierskim. W Polsce jednak zadziałały przede wszystkim czynniki lokalne: korekta wrześniowej inflacji do 1,9 proc. (licząc rok do roku) i wypowiedź Kazimierza Marcinkiewicza, kandydata na premiera, że wprowadzenie w życie programu PiS może kosztować 14 mld zł. Na długim końcu krzywej odbiła się realizacja zysków przez inwestorów zagranicznych. Ostatecznie papiery pięcioletnie zakończyły sesję rentownościami rzędu 4,78 proc. wobec 4,66 na otwarciu, a dziesięcioletnie — 4,81 proc. w porównaniu z 4,70 proc. W najbliższych dniach można oczekiwać stabilizacji, jednak następne sesje mogą przenieść dalszą korektę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Filipiak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Inflacja i polityka ścięły ceny