Informatyzacja branży: karty już zostały rozdane

Mariusz Zielke
12-03-2001, 00:00

Informatyzacja branży: karty już zostały rozdane

Nadchodzi czas hossy dla dostawców zaawansowanych technologii

Sektor bankowy jest zdecydowanie największym klientem firm informatycznych. W 1999 r. banki i instytucje finansowe na informatyzację wydały 1,5 mld zł. Rok później 1,25 mld zł miały wynieść inwestycje na IT tylko sześciu największych polskich banków.

Według zapowiedzi Henryki Pieronkiewicz, prezesa PKO BP, bank ten tylko na zakup i wdrożenie systemu scentralizowanego firmy Alltel ma wydać 2 mld zł.

I choć zdaniem analityków jest to suma zdecydowanie przesadzona, takie zapowiedzi świadczą o tym, jak ważna jest dla konkurencyjności banków kwestia informatyzacji. Wciąż największym wyzwaniem takich instytucji jest centralizacja systemów, co umożliwia tzw. odmiejscowienie rachunków.

Zachodnie górą

Systemy scentralizowane zakupiło już większość polskich banków. Tylko jeden — BGŻ — zdecydował się na wdrożenie rodzimej aplikacji firmy Wonlok. Pozostałe implementują rozwiązania uznanych producentów zachodnich. Zakończonych wdrożeń jest niewiele — głównie małe bądź wchodzące na polski rynek banki były w stanie stosunkowo szybko doprowadzić do uruchomienia w pełni funkcjonalnego rozwiązania.

Zakończonym procesem implementacji w większości oddziałów chwali się Bank Przemysłowo-Handlowy, gdzie Computerland wdrożył aplikację Profile firmy Sanchez. Profile, wyjątkowo mocny na polskim rynku, został też zakupiony przez Bank Handlowy, Powszechny Bank Kredytowy oraz pilotażowo zaimplementowany w Kredyt Banku.

Inwestor ma swoje

Coraz częściej zdarza się, że banki, które pozyskały inwestora strategicznego wdrażają aplikacje, działające w oddziałach zachodnich. Tak było w przypadku Banku Zachodniego i Wielkopolskiego Banku Kredytowego, które przejęła irlandzka grupa AIB i narzuciła wdrożenie systemu ICBS.

Z kolei Pekao SA wybrała rozwiązanie Systematics amerykańskiego Alltela. System miał ruszyć do końca 2000 roku, jednak wdrożenie wciąż się przeciąga. Taką samą aplikację wdroży prawdopodobnie PKO BP.

Wydatki banków na IT rosną średnio 25 proc. rocznie. Największe instytucje, jeśli wdrażają system centralny, w ciągu roku muszą liczyć się z wydatkiem nawet 400-500 mln zł.

Szacuje się, że wzrost tego rodzaju inwestycji może wynosić nawet 30-40 proc. rocznie.

Poza koniecznością wymiany przestarzałego sprzętu, rozwojem bankowości elektronicznej, wprowadzaniem nowoczesnych systemów wspomagających zarządzanie operacyjne i strategiczne, rynek będą stymulowały fuzje i przejęcia, które wymuszają unifikację struktur informatycznych.

Mariusz Zielke

m.zielke@pb.pl tel. (22) 611-62-56

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Zielke

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Informatyzacja branży: karty już zostały rozdane