ING przejmuje część Aetny

Kozmana Magdalena
21-07-2000, 00:00

ING przejmuje część Aetny

Nationale-Nederlanden może dążyć do fuzji z PTE PBK Orzeł

CZAS POKAŻE: Michał Szczurek (z lewej), prezes PTE Nationale-Nederlanden, i Henryk Chmielak, prezes PTE PBK Orzeł, nie chcieli się wypowiadać na temat przyszłości ich funduszy. fot. GK, MP

ING Groep, największa holenderska grupa finansowa, kupiła wczoraj zagraniczne oddziały amerykańskiej Aetny. Transakcja będzie miała implikacje także dla polskiego rynku funduszy emerytalnych.

Po kilku miesiącach negocjacji wczoraj doszło nareszcie do porozumienia między Aetną i ING Groep. Amerykańska spółka ubezpieczeniowa zgodziła się sprzedać holenderskiej grupie usług finansowych swoje oddziały usług finansowych i operacji zagranicznych. ING zapłaci za transakcję 5 mld USD (21,5 mld zł) w gotówce oraz obejmie długi Aetny na łączną sumę 2,7 mld USD (11,6 mld zł). Firma podała, że sfinansuje transakcję ze środków własnych.

Prawdziwy gigant

Dzięki przejęciu dwóch oddziałów amerykańskiej spółki holenderska grupa zwiększy liczbę swoich klientów na całym świecie z 30 mln do około 50 mln. Zarządzane przez nią aktywa zwiększą się natomiast do 467 mld USD (około 2 bln zł), co daje ING 11 miejsce wśród największych funduszy zarządzających na świecie.

Dobre posunięcie

Analitycy bardzo pozytywnie ocenili posunięcie Holendrów. W ciągu ostatniego roku akcje Aetny straciły na giełdzie połowę swojej wartości, głównie ze względu na straty oddziału ubezpieczeń zdrowotnych, który odpowiada za 77 proc. dochodów grupy. Sektor finansowy Aetny jest o wiele bardziej rentowny — w 1999 r. przyniósł 193 mln USD (838 mln zł) zysku przy dochodach 649 mln USD (2,8 mld zł).

Transakcja otworzy ING drogę do rynku amerykańskiego. Przyniesie też poważne konsekwencje na polskim rynku funduszy emerytalnych. ING jest 80-proc. akcjonariuszem Nationale-Nederlanden — jednego z największych funduszy na rynku, Aetna zaś posiada 40 proc. walorów w PTE PBK Orzeł. Zgodnie z polskim prawem, nikt nie może mieć udziałów w dwóch funduszach emerytalnych.

Polski scenariusz

— Prawdopodobnie powtórzy się scenariusz, z jakim mieliśmy do czynienia, gdy Citigroup stał się udziałowcem Banku Handlowego i musiał odsprzedać udziały w PTE Dom — twierdzi Paweł Fadalski, dealer ABN AMRO.

Zdaniem analityków, Holendrzy mogą najpierw dążyć do połączenia obu funduszy. NN agresywnie wypowiadał się bowiem na temat konsolidacji rynku funduszy emerytalnych. Wszystko będzie jednak zależało od stanowiska Creditanstaltu, udziałowca Polskiego Banku Kredytowego. Jeżeli nie dojdzie do porozumienia w tej sprawie, ING odsprzeda zapewne owe 40 proc. udziałów dotychczasowym akcjonariuszom PTE PBK Orzeł. Żadna z zainteresowanych stron nie chciała wypowiadać się na ten temat.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kozmana Magdalena

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / ING przejmuje część Aetny