ING Securities bije konkurentów prowizją

opublikowano: 17-03-2014, 00:00

Ruszył czwarty broker w modelu ECN. I od razu zakasował rywali.

ING Securities jako pierwsza na całym świecie w grupie ING uruchomiła dostęp do rynku Forex dla klientów detalicznych. Usługa działa w modelu ECN, dającym klientom bezpośredni dostęp do rynku walutowego. Takie usługi oferowały w Polsce dotychczas tylko Alior Bank oraz domy maklerskie BZ WBK i mBanku. Inni stawiają na model tzw. market makera, w którym broker jest stroną transakcji z klientem i swój zarobek ukrywa w spreadzie. Ponosząc ryzyko związane z pozycjami klientów, jest w konflikcie interesów — zysk klienta wiąże się ze stratą brokera.

W modelu ECN zarobek brokera stanowi prowizja naliczana tak jak dla handlu akcjami. W ING Securities ustanowiono ją na poziomie 0,0035 proc. U pozostałej trójki podstawowa stawka prowizji jest o 28 proc. wyższa — wynosi 0,0045 proc.

— Wchodząc na rynek jako kolejne biuro z rzędu, nie możemy sobie pozwolić na taką prowizję jak konkurencja — przyznaje Ryszard Sikora, dyrektor departamentu klientów detalicznych ING Securities.

— Prowizja to jeden z aspektów. System musi być stabilny, a notowania nie mogą znikać, gdy pojawiają sie dane makro, co u niektórych niestety się zdarza — komentuje Robert Kosowski, dyrektor marketingu DM mBanku. W ING można inwestować w 32 pary walutowe. To najmniejszaliczba wśród wszystkich brokerów działających w modelu ECN.

Wiadomo jednak, że aktywność inwestorów koncentruje się tylko na trzech. W ING nie ma możliwości inwestowania w kontrakty CFD. Tak też jest w DM BZ WBK, który rachunki foreksowe w tym modelu uruchomił w czerwcu 2012 r. W ING ma to być stan przejściowy.

— Usługi chcemy uruchamiać na raty. Dołączenie kontraktów CFD to bardzo prosty zabieg — twierdzi Ryszard Sikora. Inna sprawa, że kontrakty CFD nie są ulubionym instrumentem inwestujących na Foreksie. Półtora roku temu w Alior Banku było dostępnych 125 kontraktów CFD, obecnie jest 79.

— Zmniejszenie ich liczby odzwierciedla zainteresowanie inwestorów.Zdecydowana większość obrotu koncentruje się na parach walutowych. Wśród kontraktów CFD popularne są głównie te na kruszec, mniej na indeksy, najmniej na akcje — wyjaśnia Krzysztof Polak, dyrektor biura maklerskiego Alior Banku. Przy edukacji klientów w zakresie inwestycji foreksowych ING skorzysta z pomocy Tomasza Goljana, który w maju 2013 r. wygrał konkurs inwestycyjny na rachunku demonstracyjnym, organizowany przez Admiral Markets. Nagrodą główną był rachunek z kapitałem 10 tys. USD, na którym mógł prowadzić operacje przez pół roku. W tym czasie powiększył tę kwotę o 756 proc.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane