Innova zarobiła na słoweńskim Trimo

opublikowano: 22-03-2022, 20:00

Fundusz private equity sprzedaje producenta stalowych fasad i dachów - już po raz drugi, bo pierwsze podejście zablokowano. Wartość transakcji to 164 mln EUR.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • jaką stopę zwrotu osiągnął zarządzany z Polski fundusz na słoweńskiej inwestycji,
  • dlaczego spółki nie kupił irlandzki Kingspan, choć transakcję uzgodniono dwa lata temu,
  • jakie transakcje zrealizował ostatnio fundusz Innova

Na przemyśle ciągle można solidnie zarabiać. Innova Capital, zarządzany z Polski fundusz private equity, poinformowała we wtorek o sprzedaży słoweńskiej grupy Trimo, zajmującej się produkcją okładzin fasadowych, dachowych oraz systemów elewacyjnych. Grupa, posiadająca fabryki w Słowenii oraz Serbii i działająca w kilkudziesięciu krajach (w tym w Polsce), trafi do portfela notowanego na giełdzie w Brukseli Recticelu, specjalizującego się w produkcji materiałów izolacyjnych.

Na transakcję będą musiały się jeszcze zgodzić urzędy antymonopolowe. Jej zamknięcie jest planowane na trzeci kwartał tego roku.

Trimo było jedną z najstarszych inwestycji w portfelu Innovy. W słoweńskiego producenta zainwestowano na początku 2016 r., nieoficjalnie wydając na niego ok. 50 mln EUR. Teraz spółkę wyceniono na 164 mln EUR (w przeliczeniu 770 mln zł), czyli na 9,5-krotność jej wyniku EBITDA, a Innova chwali się osiągnięciem na inwestycji 4,5-krotnego zwrotu.

"Od momentu przejęcia przez Innovę na początku 2016 r., firma znacząco zwiększyła swój udział w rynku europejskim, stając się drugim najważniejszym graczem w swojej branży. Dzięki licznym inicjatywom operacyjnym oraz poprawie polityki cenowej, Trimo znacznie poprawiło swoją rentowność, osiągając ponad 12-proc. marżę EBITDA" - podaje Innova w komunikacie.

Transakcja na raty:
Transakcja na raty:
Innova, w której senior partnerem jest Andrzej Bartos, już drugi raz sprzedaje słoweńską spółkę. Poprzednia transakcja, uzgodniona dwa lata temu, nie doszła do skutku ze względu na brak zgód antymonopolowych.
Marek Wiśniewski

To już drugie podejście do sprzedaży Trimo, bo pierwsze skończyło się fiaskiem. Jeszcze w 2020 r. fundusz ogłosił, że nowym właścicielem Trimo zostanie irlandzka grupa Kingspan. Transakcja utknęła jednak w Brukseli - Komisja Europejska wszczęła w kwietniu 2021 r. dogłębne postępowanie, by sprawdzić, czy przejęcie Trimo przez Kingspan nie ograniczy w sposób znaczący konkurencji na europejskim rynku.

Ostatecznie w styczniu tego roku słoweńskie media poinformowały, że Kingspan ze względu na trudności w uzyskaniu zgody wycofał się z transakcji, a Innova rozpoczęła nowy proces, który szybko zakończył się wyłonieniem kolejnego inwestora.

– Cieszymy się, że to właśnie Recticel zostaje nowym właścicielem Trimo. Biorąc pod uwagę silne dopasowanie biznesowe i kulturowe obu firm, jestem przekonany, że Trimo będzie kontynuować swój dynamiczny rozwój i czerpać korzyści z przynależności do tak uznanej na rynku grupy - mówi Andrzej Bartos, nadzorujący transakcję senior partner w Innovie, cytowany w komunikacie funduszu.

Transakcję zrealizowano w ramach piątego funduszu Innovy, wartego 381 mln EUR i zebranego w 2010 r. Był on akcjonariuszem m.in. grupy WP, szpitalnego Neomediku i logistycznego Pekaesu, ale zdążył zamknąć już większość inwestycji, w większości przypadków przynosząc solidny zwrot inwestorom.. Ostatnim wyjściem była niedawna sprzedaż Bakallandu Rafałowi Brzosce i Marianowi Owerce.

W portfelu piątego funduszu po sprzedaży Trimo pozostanie już tylko rumuńska spółka inżynieryjna Energobit i mniejszościowy pakiet akcji we Flokku, szwedzkim producencie siedzisk biurowych, który Innova otrzymała w zamian za udziały w polskiej firmie Profim, kupionej w 2017 r. Szósty fundusz Innovy, zebrany w 2018 r. i dysponujący 271 mln EUR, ma obecnie w portfelu 9 spółek. a jego najnowszą inwestycją jest United Clinics, konsolidujący rynek klinik stomatologicznych w Polsce i innych krajach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane