Innowacje mają przynieść dwucyfrowy zysk

opublikowano: 15-02-2017, 22:00

Rafał Dobrowolski niedawno pożegnał się z PKO TFI i poszedł na swoje. Zainteresowań nie zmienił, jedynie nieco inaczej je ukierunkował.

Zarządzający, który przez ponad 7 lat związany był z PKO TFI, gigantem w rodzimej branży funduszy inwestycyjnych (18 mld zł aktywów), postanowił wykorzystać zdobyte doświadczenie w rozwoju autorskiej koncepcji. Kierowany przez niego Tar Heel Capital Globalnej Innowacji FIZ to fundusz absolutnej stopy zwrotu, inwestujący w innowacyjne spółki zagraniczne.

NA ŚCIEŻCE: Rafał Dobrowolski, zarządzający od niedawna funduszem Tar Heel Capital Globalnej Innowacji, wcześniej przez kilka lat odpowiadał za portfel innowacyjnych spółek w funduszach PKO TFI.
Zobacz więcej

NA ŚCIEŻCE: Rafał Dobrowolski, zarządzający od niedawna funduszem Tar Heel Capital Globalnej Innowacji, wcześniej przez kilka lat odpowiadał za portfel innowacyjnych spółek w funduszach PKO TFI. ARC

— Zazwyczaj są to podmioty o kapitalizacji 0,1-1 mld USD, bardzo słabo pokryte przez analityków i zagranicznych inwestorów, kompletnie niereprezentatywne dla indeksów giełdowych, choć nieraz wchodzące w ich skład. Z perspektywy polskiego rynku to spółki z pogranicza średnich i dużych podmiotów, natomiast jak na realia zachodnie to małe i średnie, z naciskiem na bardzo małe. To ogromny plus dla polskiego inwestora, bo są to spółki bardzo płynne, a jednocześnie w pewnym sensie niedoceniane przez inwestorów — mówi Rafał Dobrowolski.

Trzon strategii

To właśnie analizie i poszukiwaniu małych firm, omijanych przez większą część profesjonalnych zagranicznych inwestorów, zarządzający Tar Heel Capital poświęca najwięcej czasu. To element, który w przyjętejw funduszu strategii typu long/short w największym stopniu odpowiada za jego wynik.

— Głównym celem modelu, którym się posługuję, jest znoszenie zmienności rynkowej. Sprowadza się to do tego, że długie pozycje zajmowane są w spółkach o wyraźnie lepszych perspektywach niż przeciętny reprezentant danej części rynku. Strona krótka to natomiast indeks, który możliwie najlepiej odpowiada ryzyku rynkowemu. Trzonem strategii jest jednak odpowiedni dobór spółek, które co do zasady mają jak najbardziej przewyższać indeks. W założeniu fundusz ma osiągać zysk nawet wtedy, gdy koniunktura nie pomaga— tłumaczy Rafał Dobrowolski.

Ekspert chciałby osiągnąć średnioroczny zysk na poziomie kilkunastu procent. Podkreśla jednak, że jedna udana inwestycja jest w stanie zmienić bardzo wiele w wyniku. Natomiast ewentualne rozczarowanie daną spółką, z którym — jak podkreśla — w tej branży należy się liczyć, jest dużo mniej dotkliwe w skutkach.

— Jednym z najważniejszych kryteriów, którymi kieruję się przy wyborze danej spółki, jest relacja zysku do ryzyka. Ciężko jest wskazać uniwersalny poziom tak zdefiniowanego wskaźnika, ale co do zasady dążę do tego, aby w horyzoncie 2-3 lat, w przypadku gdy coś pójdzie nie tak, dana spółka straciła co najwyżej jedną trzecią wartości rynkowej.Natomiast w przypadku sukcesu stopa zwrotu bywa kilkusetprocentowa, poszukiwany profil zwrotu z inwestycji jest więc z założenia bardzo asymetryczny— mówi Rafał Dobrowolski.

Kryterium geograficzne przy wyborze spółek jest na dalszym planie, choć obecnie w portfelu funduszu przeważają spółki z rynków rozwiniętych, głównie Europy Zachodniej (Francja, Niemcy, Szwajcaria, Wielka Brytania). Docelowo, w skład portfela ma wchodzić przynajmniej 20, ale jednocześnie nie więcej niż 30 spółek.

— - Skupiam się przede wszystkim na podmiotach, które mają już przychody i zyski z bieżącej działalności, ale jednocześnie dzięki innowacji są w stanie znaleźć się na zupełnie innym poziomie w horyzoncie kilku lat. Od lat interesuję się spółkami z ekspozycją na najbardziej strukturalne trendy technologiczne – dodaje zarządzający Tar Heel Capital Globalnej Innowacji FIZ.

Na bazie doświadczeń

Rafał Dobrowolski pracował niegdyś na stanowisku analityka akcji w PKO TFI, specjalizującego się w sektorach technologii, mediów, telekomunikacji oraz polskich i zagranicznych małych i średnich firmach. Przez ostatnie pięć lat zarządzał m.in. funduszami PKO Technologii i Innowacji Globalny oraz PKO Spółek Innowacyjnych Globalny FIZ. Ekspert opuścił zespół PKO TFI pod koniec zeszłego roku. W obu funduszach pracowało wówczas około 900 mln zł. PKO Technologii i Innowacji Globalny w 5 lat (biorąc pod uwagę wycenę na koniec grudnia 2016 r.) zarobił 94,7 proc., w rok 15,1 proc. Nieco młodszy PKO Spółek Innowacyjnych Globalny FIZ w dwa lata zarobił 26,8 proc. Roczny wynik to 12,5 proc. Tar Heel Capital Globalnej Innowacji ma już za sobą pierwszą emisję skierowaną do inwestorów zewnętrznych, z której pozyskał 80 mln zł. Pierwszy zastrzyk gotówki w wysokości 30 mln zł zapewnił mu sam autor, wraz ze wspólnikami z Tar Heel Capital.

— Jest za wcześnie, by mówić o dokładnym terminie kolejnej emisji. Natomiast jeżeli chodzi o górne ograniczenie wartości aktywów, myślę, że to większe kilkaset milionów — mówi Rafał Dobrowolski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Justyna Dąbrowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Innowacje mają przynieść dwucyfrowy zysk