Innowacje nakręcają biznes

opublikowano: 26-02-2019, 22:00

Połączenie chmury, sztucznej inteligencji i sieci 5G istotnie wpłynie na technologiczny rozwój firm — twierdzą eksperci.

W ciągu ostatnich dziesięciu lat byliśmy świadkami dynamicznej ewolucji technologicznej. Motorem zmian były przede wszystkim takie czynniki, jak doświadczanie cyfrowej rzeczywistości, rozwój technologii kognitywnych i chmury, transformacja zespołów IT oraz zarządzanie ryzykiem i cyberbezpieczeństwo. Jakie nowoczesne technologie będą zmieniały biznes w zbliżających się miesiącach? Na to pytanie eksperci z firmy Deloitte postanowili odpowiedzieć w swoim najnowszym raporcie „Tech trends 2019 — Jak przełamać bariery technologiczne?”.

Nowoczesna komunikacja

90 proc. wszystkich cyfrowych informacji powstało w ciągu dwóch ostatnich lat. Szacuje się, że w 2020 r. ich ilość będzie 50 razy większa niż w 2012 r. Ten wzrost sprawi, że ludzie nie będą już w stanie analizować tak ogromnej ilości danych. To zadanie pozostawią sztucznej inteligencji (SI), która zdaniem ekspertów ma być czynnikiem przyśpieszającym rozwój technologiczny. Wzrost liczby danych i urządzeń podłączonych do sieci wymusi także rozwój technik łączności, które skupią się nie tylko na zwiększeniu przepustowości czy zasięgu sieci, ale i zmniejszaniu opóźnień czy bardziej efektywnym wykorzystaniu zasobów częstotliwości. Dzięki temu możliwy stanie się rozwój nowych produktów i usług oraz usprawnienie obecnych modeli operacyjnych. Według ekspertów Deloitte, korzyści, które oferują np. sieć 5G czy rozwiązania satelitarne LEO (ang. Low Earth Orbit — niska orbita Ziemi), są bardzo obiecujące.

— To zapowiedź olbrzymich usprawnień, a zarazem niezawodnej i szybkiej łączności. Można spodziewać się, że w nadchodzących miesiącach ponad 50 operatorów na świecie przynajmniej częściowo uruchomi usługę 5G — twierdzi Jakub Wróbel, ekspert rynku telekomunikacyjnego w Deloitte.

Kolejnej innowacji eksperci wypatrują w sposobach komunikacji człowieka z maszynami. Ponieważ dla ludzi bardziej naturalne jest mówienie niż pisanie, nie dziwi dynamicznie rozwijający się obszar projektowania interfejsów głosowych, potrafiących nas zrozumieć. Co ciekawe, dotyczy to nie tylko voicebotów czy chatbotów, lecz także urządzeń z dziedziny internetu rzeczy czy wirtualnej rzeczywistości. Jak podkreślają eksperci, inteligentne interfejsy będą zmieniać sposób, w jaki wchodzimy w interakcje z maszynami, analizujemy dane i komunikujemy się ze sobą nawzajem.

Nowinki IT

W dynamicznej rzeczywistości technologicznej ogromna zmiana zachodzi również w zespołach IT. Tradycyjne podejście w ich zarządzaniu już dawno przestało być efektywne, dlatego organizacje już teraz stawiają na takie aspekty, jak elastyczność, a także łączenie działów wdrożeniowych, utrzymaniowych i bezpieczeństwa (ang. DevSecOps). Dzięki temu stajemy się świadkami wykształcania się nowoczesnej kultury organizacyjnej, która pozwala na budowanie nowych produktów w krótkim czasie, przy stałym wsparciu osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo.

— DevSecOps to całkowite przekształcenie zarządzania cyberzagrożeniami i ryzykiem — i jednocześnie odejście od zapewniania jedynie zgodności z przepisami, i to pod koniec cyklu opracowywania produktu, na rzecz ciągłej współpracy w całym procesie prac wdrożeniowych — tłumaczy Marcin Ludwiszewski, lider zespołu ds. cyberbezpieczeństwa w Deloitte.

Kolejnym godnym uwagi trendem są nowoczesne i coraz bardziej zaawansowane rozwiązania związane z chmurą obliczeniową. Mowa m.in. o metodzie tzw. serverless, która umożliwi działom IT koncentrację na funkcjonalności bez tracenia czasu na powtarzalne i manualne czynności w zakresie zarządzania serwerami i infrastrukturą. Jak wyjaśnia Jakub Garszyński, lider usług chmurowych w Deloitte, serverless oznacza przede wszystkim usługi FaaS (ang. Function as a Service, funkcja jako usługa).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paulina Kostro

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy