Innowacje pod skrzydłami inkubatora

opublikowano: 02-09-2013, 00:00

Inkubator Innowacji zainwestował blisko 2 mln zł w nowe spółki. W rozwoju będzie wspierał Gotelecom, Medibase i VEA International.

Inkubator Innowacji, fundusz zarządzany przez Poznański Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości, powiększył swój portfel inwestycji. Z puli pozyskanej na rozwój nowych, innowacyjnych przedsiębiorstw (Działanie 3.1. Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka) 1,98 mln zł trafiło do kolejnych start-upów. Biznes z pomocą funduszu zdecydował się rozpocząć Piotr Kwiatek, pomysłodawca Medibase. Do programu zgłosił rozwiązanie, które ma ułatwić sprawdzanie interakcji między lekami.

Inkubator Innowacji

— Lekarz lub farmaceuta będzie mógł ocenić, jak przepisany lek współdziała z innymi zalecanymi pacjentowi. Wzorujemy się na rozwiązaniach z rynków skandynawskich, gdzie podobne systemy są używane przez 90 proc. lekarzy. Medibase będzie też udostępniał bazy reakcji niepożądanych, w tym bazę uwzględniającą specyfikę kobiet w ciąży i karmiących czy osób cierpiących na choroby nerek — wyjaśnia Piotr Kwiatek.

Inkubator Innowacji zainwestował również w Gotelecom. Założyciele spółki postawili na nowoczesne rozwiązania telekomunikacyjne. W ofercie dla małych podmiotów mają usługi wirtualnej centrali telefonicznej działającej w chmurze, natomiast w stosunku do większych firm chcą być rodzajem brokera telekomunikacyjnego (w przypadku awarii łączy jednegooperatora będą utrzymywać połączenia, wykorzystując infrastrukturę innych podmiotów). W tej serii doinwestowany został także koncept spółki VEA International, twórcy osprzętu elektronicznego (m.in. gniazda, przedłużacze, włączniki).

— Na tym rynku jest spora nisza, którą chcemy zagospodarować. Posiadamy już kilkadziesiąt patentów i schematówform produkcyjnych, a pierwsze produkty powinny pojawić się pod koniec roku w sklepach całej Europy — zapowiada Michał Bonikowski z VEA International. Wszystkie start-upy przeszły już proces preinkubacji, w ramach którego analizowano ich potencjał rynkowy. Inwestor w zamian za wsparcie finansowe i merytoryczne objął udziały w założonych z jego pomocą spółkach, w myśl zasad programu, mniej niż połowę.

— Podejmując decyzję o inwestycji, kierujemy się przede wszystkim doświadczeniem pomysłodawców oraz przygotowaniem biznesu. Ważna jest również innowacyjność, ale to raczej dopełnienie dobrego konceptu — mówi Łukasz Parafianowicz, ekspert ds. inwestycji Inkubatora Innowacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Innowacje pod skrzydłami inkubatora