Czytasz dzięki

Inteligentne miasteczko i sprytna wieś

opublikowano: 14-07-2015, 22:00

Jak powstrzymać młodych przed ucieczką z mniejszych miejscowości? Mogą w tym pomóc technologie smart city.

Koncepcja inteligentnego miasta kojarzy się głównie z metropoliami. Tymczasem infrastruktura i technologie określane jako smart city coraz śmielej wkraczają nawet do kilkutysięcznych miasteczek. Nie dość tego: niejedna gmina wiejska może się pochwalić ścieżkami rowerowymi lub systemami do zarządzania wodociągami i oświetleniem ulicznym, a są to nowinki, których nie powstydziłyby się Wrocław, Kraków lub Poznań. Zjawisko to ochrzczono mianem smart village, czyli inteligentna wieś.

DLACZEGO WARTO:
DLACZEGO WARTO:
Rozwiązania teleinformatyczne mogą powstrzymać wyludnianie się małych miast — mówi Leszek Hołda, prezes Integrated Solutions.
ARC

— Stojący za tymi inwestycjami samorządowcy wiedzą, co robią: bez ułatwiających życie innowacji atrakcyjność mniejszych miejscowości stanie pod znakiem zapytania, a to oznacza jedno: część mieszkańców zacznie szukać pracy i szans rozwoju gdzie indziej — uświadamia Leszek Hołda, prezes Integrated Solutions.

Maluchy bez kompleksów

Jakie rozwiązania warto wprowadzać, aby przekonać głównie młodych do pozostania w rodzinnych miasteczkach? Odpowiedź przynosi m.in. raport „Inteligentny rozwój miasta”, opracowany przez Orange i Integrated Solutions przy wsparciu Fundacji CATI. Jednym z jego autorów jest Andrzej Sobczak, kierownik Zakładu Zarządzania Informatyką Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, według którego wprowadzane rozwiązania powinny pasować do wielkości miasta, jego położenia i roli, jaką odgrywa dla mieszkańców.

Innych usprawnień — tłumaczy profesor — domagają się ludzie z miejscowości pełniących funkcje sypialni Katowic, Szczecina czy Gdańska, a innych mieszkańcy centralnych punktów regionu. — W pierwszym przypadku dobrze byłoby usprawnić transport, aby ułatwić dojazd do pracy. W drugim — pomyślałbym o wprowadzeniu usług elektronicznych, choćby w dziedzinie zintegrowanego dostępu do służby zdrowia lub edukacji — radzi Andrzej Sobczak.

Przyszłością idei smart city jest internet rzeczy, umożliwiający komunikację między podłączonymi do sieci urządzeniami, w tym przedmiotami codziennego użytku. Informacjami mogą się wymieniać np. samochody służb porządkowych i ratunkowych. To nie wątek z filmu fantastycznego, lecz udogodnienie, z którego już korzysta małopolska służba zdrowia.

Stać cię na więcej
Newsletter autorski Mirosława Konkela
ZAPISZ MNIE
×
Stać cię na więcej
autor: Mirosław Konkel
Wysyłany raz w tygodniu
Mirosław Konkel
Jesteś lepszy, niż ci się wydaje, ale nie tak dobry, jak mógłbyś być. Zapisz się na newsletter - znajdź inspiracje i odpowiedzi na ważne pytania.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

— Każda karetka w naszym województwie jest podłączona do centralnego systemu. Dzięki temu dyspozytor może skierować do pacjenta ambulans znajdujący się najbliżej. Możliwe jest także znacznie sprawniejsze zarządzanie wszystkimi jednostkami ratownictwa medycznego — zachwala Łukasz Wojnowski, administrator infrastruktury serwerowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.

Internet pod strzechą

Za informatyzację życia publicznego odpowiadają samorządy.Ale — jak zwraca uwagę Leszek Hołda — cyfrowej rewolucji wspieranej przez lokalnych włodarzy towarzyszy zmiana społeczna, która dokonuje się oddolnie dzięki takim technologiom jak mobilność.

— Spójrzmy choćby na to, jak smartfony, tablety czy laptopy zmieniły sposób wykonywania obowiązków służbowych. Można być zatrudnionym w warszawskim oddziale międzynarodowej korporacji, a nie wyściubiać nosa poza rodzinny Sanok, Puck lub Tczew. Wystarczy tylko dostęp do internetu — podkreśla prezes Hołda. Sęk w tym, że 25 proc. Polaków nie ma sprzętu umożliwiającego dostęp do sieci, a 4 proc. nie może się do niej podłączyć w miejscu zamieszkania (dane Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji za 2014 r.). Wykluczenie cyfrowe w największym stopniu dotyczy mieszkańców gmin wiejskich.

Wójtowie i radni nie są jednak bezradni. Mogą się ubiegać o pieniądze na zlikwidowanie tego zjawiska. W nowej perspektywie finansowej UE na lata 2014-20 z budżetu polityki spójności Polska dostanie 82,5 mld euro, z czego na inteligentny rozwój i cyfryzację zarezerwowano ponad 10 miliardów. Wkład własny samorządów przy finansowaniu przedsięwzięć z funduszy europejskich to 15 proc. (z wyjątkiem województwa mazowieckiego, w którym jest to wynosi 20 proc.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mirosław Konkel

Polecane