Interesy z przyjaciółmi niewskazane

MWIE, ECONOMIST.COM
opublikowano: 16-07-2012, 00:00

VENTURE CAPITAL

Wybieranie przyjaciół jako partnerów do wspólnych inwestycji to droga na manowce — wynika z badania przeprowadzonego przez naukowców z Harvard Business School. Przebadali oni 12 tys. transakcji zawartych przez inwestorów z branży venture capital. Jak odkryli, dokonujący ich partnerzy najczęściej dobierali się pod kątem wcześniejszej wspólnej pracy w jednej firmie, studiów na jednej uczelni albo przynależności do jednej grupy etnicznej.

Taki klucz doboru partnera do spółki nie zapowiada jednak późniejszego sukcesu. Zmniejsza szanse doprowadzenia nowo powstałego przedsięwzięcia do debiutu giełdowego — opcji umożliwiającej udziałowcom zrealizowanie największych zysków. Prawdopodobieństwo osiągnięcia sukcesu spada o 22 proc., gdy partnerami są absolwenci tej samej uczelni, o 18 proc., gdy partnerzy pracowali wcześniej w jednej firmie, i o 25 proc., gdy należą do tej samej grupy etnicznej. — Wydaje się, że słabsze wyniki partnerów, którzy dobrali się na podstawie podobieństwa lub znajomości, wynikają ze złych decyzji podejmowanych po przejęciu kontroli nad spółkami portfelowymi. Lepsze wyniki można osiągać, gdy wśród partnerów występuje różnorodność poglądów i doświadczeń — komentuje tygodnik „The Economist”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MWIE, ECONOMIST.COM

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu