Intratny polski przyczółek

Anna Pronińska
opublikowano: 22-05-2006, 00:00

Polski rynek usług faktoringowych czeka hossa. Dlatego Bibby Line Group chce otwierać nowe oddziały. Liczy na 10-procentowy udział w rynku.

W 2005 r. wartość światowego rynku usług faktoringowych przekroczyła bilion euro. Według szacunków Konferencji Instytucji Faktoringowych, na Polskę przypada 14 mld zł obrotów.

— Rynek faktoringowy jest na początku ścieżki dynamicznego rozwoju. Potencjał wzrostu powinien wynieść 20 proc. rocznie w najbliższych pięciu-dziesięciu latach — mówi Michael Bibby, dyrektor Bibby Line Group, brytyjskiej firmy faktoringowej działającej od czterech lat na polskim rynku.

— Dotąd udało nam się obsłużyć około 200 firm — dodaje Krzysztof Kuniewicz, dyrektor Bibby Factors Polska.

Bibby Line Group rozważa otwarcie kolejnych, po Warszawie i Katowicach, biur w Polsce. Pierwsze oddziały miały początkowo być przyczółkiem do działalności na innych rynkach.

— Ponieważ Polska miała silne związki gospodarcze z NRD, pomysł był taki, by otwierając tu biuro, obsługiwać jednocześnie rynek niemiecki — wyjaśnia Michael Bibby.

Firma jest jednak zadowolona z inwestycji w Polsce. Planuje dalsze inwestycje.

— To długoterminowe przedsięwzięcie. Osiągnęliśmy pułap, z którego możliwa jest zewnętrzna ekspansja i zagraniczny rozwój — dodaje Michael Bibby.

Bibby Factors Polska spodziewa się 2,4 proc. udziałów w rynku po I kwartale 2006 r. Na koniec 2005 r. firma uplasowała się na szarym końcu z wynikiem 2,3 proc.

— Chcemy być liderem wśród firm faktoringowych nienależących do banków. W ciągu czterech-pięciu lat powinniśmy zdobyć 10 proc. rynku. Naszym atutem jest niezależności i szybkość podejmowania decyzji — mówi Krzysztof Kuniewicz.

W najbliższych miesiącach polska firma będzie dokapitalizowana milionem funtów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Pronińska

Polecane