Investors Holding przejął BPH TFI

  • Jagoda Fryc
opublikowano: 07-12-2012, 00:00

Prywatna grupa za 170 mln zł kupiła bankowe towarzystwo. Dzięki temu zwiększy udział w rynku do 5 proc.

BPH, jest kolejnym po BRE i Deutsche bankiem, który wycofał się z zarządzania aktywami. Po kilku miesiącach negocjacji sprzedał TFI. Wyścig po aktywa sięgające ponad 3 mld zł wygrał Investors Holding, właściciel Investors TFI i domu maklerskiego. Nabywca zapłacił 170 mln zł, a pieniądze współfinansującym był Abris Capital, fundusz private equity. Nowy inwestor dzięki podwyższeniu kapitału stanie się większościowym akcjonariuszem Investors Holding.

— Sektor finansowy w Polsce ma duży potencjał rozwoju. Współpraca kapitałowa z Investors Holding, firmą z jasnąi konsekwentnie realizowaną wizją rozwoju, wpisuje się więc w naszą strategię inwestycyjną — komentują zarządzający Abris Capital Partners. Przejęcie to dla Investors nie pierwszyzna. Ma już na koncie akwizycję DWS Polska TFI.

— W przypadku sfinalizowania transakcji staniemy się czołową polską niezależną firmą zarządzającą aktywami — mówi Jakub Bartkiewicz, członek zarządu Investors Holding. Aby umowa zakupu BPH TFI doszła do skutku, konieczna jest jeszcze akceptacja transakcji przez Komisję Nadzoru Finansowego oraz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta.

— Jestem przekonany, że wykorzystując doświadczenia z przejęcia DWS Polska TFI, jesteśmy w stanie sprawnie i szybko przeprowadzić proces integracji operacyjnejtowarzystw — mówi Jakub Bartkiewicz.

Chętnych do zakupu BPH TFI było aż osiem towarzystw, a wśród oferentów znalazły się też Skarbiec TFI, Ipopema TFI, Quercus TFI, Opera TFI i Noble Funds TFI. Tak duże zainteresowanie kupnem nie powinno dziwić, bo 3 mld zł aktywów to spora część rynku, a biznes TFI charakteryzuje się potężnymi synergiami i dźwignią (koszty nie rosną mimo wzrostu aktywów). Po konsolidacji podmiotów szacunkowe oszczędności sięgną 10-15 mln zł rocznie, a Investors TFI wzbogaci się również na opłatach za zarządzanie, jakie będą płynąć co roku od wartości aktywów netto. W 2011 r. BPH TFI wypracowało 33mln zł zysku, a kapitał własny spółki przekracza 216 mln zł. Bank chciał za ten smaczny kąsek 200 mln zł, ale ostatecznie zmienił decyzję.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jagoda Fryc

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu