Inwestor chce podziału Royal Dutch Shell

opublikowano: 27-10-2021, 21:43

Dan Loeb zbudował dużą pozycję na akcjach Royal Dutch Shell i będzie dążył do podziału koncernu naftowego, dowiedział się nieoficjalnie Bloomberg.

Według informatorów agencji, Third Point, fundusz Loeba ma pakiet akcji koncernu naftowego wartości 750 mln USD. W liście wysłanym w środę do innych jego akcjonariuszy przekonuje, że spółka skorzystałaby z przeniesienia do odrębnego podmiotu biznesu LNG, OZE i marketingowego.

Loeb argumentuje, że Royal Dutch Shell jest jedną z najniżej wycenianych spółek wysokiej kapitalizacji. Jego zdaniem, według wielu miar jest o 35 proc. tańszy od działających w tej samej branży Exxon Mobil czy Chevron, choć ma lepszej jakości aktywa i bardziej zrównoważony biznes. Szef Third Point uważa, że dzieje się tak, bo Royal Dutch Shell ma zbyt dużo konkurujących akcjonariuszy, którzy „ciągną” spółkę w przeciwnych kierunkach. Dlatego, według Loeba, sens ma podzielenie koncernu.

Bloomberg twierdzi, że podział działającego od 188 lat koncernu byłby „trzęsieniem ziemi” dla globalnej branży. Agencja przypomina, że mniej niż rok temu fundusz Engine No. 1 przeprowadził zakończoną sukcesem kampanię wyboru nowych członków rady dyrektorów amerykańskiego koncernu naftowego Exxon Mobil, którzy mają wzmocnić i przyspieszyć jego działania na rzecz zahamowania zmian klimatu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane