Inwestor odpowiada za wykonawców

Albert Stawiszyński
02-10-2003, 00:00

Obecnie przepisy nie tylko chronią podwykonawców przed nierzetelnym głównym wykonawcą, ale także inwestorem.

Od końca czerwca obowiązują zawarte w kodeksie cywilnym przepisy mające chronić rynek usług budowlanych przed przypadkami nieterminowego regulowania należności, w szczególności podwykonawcom. Większa odpowiedzialność spadła na inwestorów.

— Obecnie inwestor i główny wykonawca ponoszą solidarną odpowiedzialność za zapłatę wynagrodzenia za roboty budowlane wykonane przez podwykonawcę. Zdaniem ustawodawcy, takie rozwiązanie ma chronić podwykonawców, którymi są zazwyczaj niewielkie firmy — mówi Agnieszka Dzięgielewska-Jończyk, radca prawny z kancelarii CMS Cameron McKenna.

Dotychczas inwestor, którego nie wiąże umowa z podwykonawcą, nie odpowiadał wobec niego za zobowiązania związane z inwestycją.

Mimo że przepisy zwiększyły odpowiedzialność inwestora, to dały mu wpływ na dobór podwykonawców.

— Do zawarcia przez wykonawcę umowy o roboty budowlane z podwykonawcą jest wymagana zgoda inwestora. Gdy jej nie wyrazi, nie będzie odpowiadał wobec podwykonawcy. W praktyce oznacza to, że inwestor decyduje, których podwykonawców wybrać. Warto wspomnieć, że w przypadku zawarcia przez podwykonawcę umowy z dalszym podwykonawcą niezbędna jest zgoda inwestora i wykonawcy — mówi Stanisław Rolbiecki, ekspert Business Centre Club, właściciel jednej z firm budowlanych w północnej Polsce.

Dodaje, że takie rozwiązanie wydaje się dobre wobec zwiększonej odpowiedzialności inwestora.

Inwestor powinien pamiętać, że jeżeli w ciągu 14 dni od przedstawienia mu przez wykonawcę umowy z podwykonawcą lub jej projektu nie zgłosi na piśmie sprzeciwu lub zastrzeżeń, uważa się, że wyraził zgodę na jej zawarcie.

Trzeba także uważać na formę.

— Umowy o roboty budowalne zawarte przez wykonawcę z podwykonawcami powinny być dokonane w formie pisemnej pod rygorem nieważności. Nie jest także możliwe wyłączenie odpowiedzialności inwestora lub wykonawcy umową — mówi Agnieszka Dzięgielewska-Jończyk.

W umowie o roboty budowlane zawartej między inwestorem a wykonawcą strony ustalają zakres robót, które wykonawca będzie wykonywał osobiście lub zlecał podwykonawcom.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Albert Stawiszyński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Inwestor odpowiada za wykonawców