Inwestorzy czekają na środową aukcję

Marek Knitter
opublikowano: 11-03-2003, 00:00

Uczestnicy rynku obligacji na wszelki wypadek nie inwestowali wczoraj agresywnie. Ceny papierów poruszały się w wąskim paśmie wahań i wszystko wskazuje, że inwestorzy czekają już na kolejny przetarg obligacji. Sytuacja może jednak ulec radykalnej zmianie, jeśli zaostrzy się sytuacja na linii USA-Irak.

Popyt na polskie obligacje nadal jest spory, zarówno ze strony inwestorów krajowych jak i zagranicznych. Większość z nich jednak gra na rynku długu ostrożnie. Ceny najbardziej płynnych papierów 5-letnich PS0507 wahały się przez większą część dnia w przedziale 111,65-111,75 zł (rentowność 5,30-5,28 proc.).

Przetarg bonów skarbowych resort finansów może zaliczyć do udanych. Rentowności zarówno rocznych jak i półrocznych papierów znacznie spadły. Podaż bonów wyniosła 1,1 mld zł. Popyt ze strony inwestorów był stosunkowo duży i wyniósł ponad 4,89 mld zł. Z naszych informacji wynika, że jeden inwestor zakupił całą pulę półrocznych bonów o wartości 200 mln zł. Na kolejnej aukcji podaż papierów ma wynieść 1,2 mld zł. Resort finansów opublikował również wysokość oferty 10-letnich obligacji DS1013, które jutro zostaną zaoferowane na przetargu. Podaż wyniesie 1,6 mld zł. Będzie to ostatnia aukcja tych papierów w tym półroczu. Pod koniec dnia na rynku wtórnym rentowność obligacji 2-letnich wyniosła 5,43 proc., 5-letnich — 5,21 proc., a 10-letnich — 5,41 proc.

Najważniejszym dniem dla rynku obligacji będzie środa i przetarg 10-letnich obligacji. Do opublikowania jego wyników ceny papierów mogą jeszcze nieznacznie pójść w górę. Kolejną ważną informacją będzie publikowana w piątek przez GUS informacja o inflacji w lutym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Knitter

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Inwestorzy czekają na środową aukcję