Inwestorzy nadal uciekają z Rosji

Ochłodzenie klimatu rynkowego w Rosji spowodowało przyspieszony odwrót międzynarodowych inwestorów. Według prognoz Morgan Stanley, taki klimat utrzyma się tam dłużej.

Pogarszające się perspektywy notowań ropy naftowej, głównego towaru eksportowego Rosji, międzynarodowe sankcje, które spowodowały pierwszą recesję od 2009 roku, skłoniły menedżerów m.in. Franklin Templeton Investments i  BNP Paribas do przegrupowania. Morgan Stanley prognozuje „długą zimę” gospodarczą w Rosji w sytuacji braku innych niż ropa i gaz „motorów wzrostu”.

- Teraz jest stabilizacja, ale wydaje się, że cena ropy ustanowiła nową normalność. To stabilizacja, ale stabilizacja w stagnacji. Nie wiem jak długo to może współistnieć, ale to prognoza na dziś  - powiedział Ruchir Sharma, szef rynków wschodzących w Morgan Stanley Investment Management.

Inwestorzy, który wrócili do Rosji po przecenie w 2014 roku, wycofują się znów po tym jak cena ropy Brent spadła o 19 proc. od tegorocznego szczytu. Rubel tymczasem zamienił status najmocniej drożejącej waluty z rynków wschodzących na najmocniej słabnącą. Słabnie także nadzieja, że recesja będzie w Rosji płytsza niż pierwotnie sądzono.
 
Rosyjskie Ministerstwo Gospodarki prognozuje, że w tym roku z Rosji może odpłynąć 90 mld USD kapitału. W ubiegłym uciekło z niej 150 mld USD. Mediana prognoz spadku PKB Rosji w tym roku to 3,5 proc. W 2007 roku, kiedy cena ropy wynosiła średnio 73 USD za baryłkę, PKB Rosji rósł o 8,5 proc. 

- Wydaje się, że Rosja oddaliła się od oka cyklonu, ale nie wydaje mi się, że kryzys jest już poza nią – powiedział  Yacov Arnopolin z Goldman Sachs Asset Management w Nowym Jorku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / Inwestorzy nadal uciekają z Rosji