Inwestorzy oczekują poprawy w eksporcie

Karol Soszyński
03-07-2000, 00:00

Inwestorzy oczekują poprawy w eksporcie

W poniedziałek zostaną ogłoszone dane o rachunku obrotów bieżących za maj. Oczekiwany poziom deficytu to 750 mln USD (wobec 819 mln w kwietniu). Jeżeli oczekiwania te znajdą potwierdzenie w danych dostarczonych przez NBP, będzie to oznaczało stopniowe odwracanie złych tendencji w handlu zagranicznym. Dane te znajdują potwierdzenie w relacji wzrostu PKB w pierwszym kwartale – 6,0 proc. do wzrostu popytu krajowego w tym samym okresie – 5,1 proc. Jednak ciągle najistotniejszą informacją, na którą czeka rynek finansowy jest zakładany na przyszły rok poziom deficytu finansów publicznych. Równie duży wpływ na rynek walutowy będą miały informacje na temat zmian w polityce prywatyzacyjnej. Z jednej strony obawy może budzić perspektywa kryzysu rządowego, a z drugiej zmiany te mogą doprowadzić do odsunięcia w czasie zasilenia budżetu przez wpływy prywatyzacyjne.

MIMO niezadowolenia części posłów z polityki prywatyzacyjnej prowadzonej obecnie przez Ministerstwo Skarbu Państwa, za mało prawdopodobne należy uznać odejście przez rząd od polityki finansowania części wydatków budżetowych wpływami z prywatyzacji.

Mimo niezbyt dużego wzrostu cen żywności w pierwszej połowie czerwca — spadek w stosunku do pierwszej połowy maja o 0,2 proc. — można oczekiwać wzrostu inflacji w czerwcu do około 10,3 proc. i raczej utrzymania się presji inflacyjnej w miesiącach letnich (w przeciwieństwie do lat ubiegłych, kiedy w okresie tym doświadczaliśmy lekkiej deflacji). Będzie to wynikało z wzrostu — ciągnącego obecnie w dół wartości indeksu cen konsumpcyjnych — cen owoców i warzyw, na których podaży odbije się w najbliższych miesiącach przeciągająca się susza i letnie przymrozki, oraz z ciągle silnego wpływu rosnących cen paliw na ceny towarów konsumpcyjnych.

TE OCZEKIWANIA odbijają się również w podniesieniu się krótkiego końca krzywej rentowności, co świadczy o braniu pod uwagę przez rynki finansowe możliwości podniesienia oficjalnych stóp procentowych o 1 pkt w drugiej połowie roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karol Soszyński

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Inwestorzy oczekują poprawy w eksporcie