Inwestorzy wciąż wolą sprzedawać

Marek Druś
24-09-2002, 00:00

Na światowych rynkach kapitałowych wciąż brakuje sygnałów zbliżającego się końca wyprzedaży akcji. W poniedziałek indeksy europejskich rynków ponownie znalazły się w pobliżu poziomów notowanych przed pięcioma laty. Nasdaq spadł tymczasem do poziomu notowań sprzed sześciu lat.

Europejskie giełdy negatywnie odebrały wynik wyborów parlamentarnych w Niemczech. Zdaniem dużej grupy analityków zwycięstwo Socjaldemokratów i utrzymanie status quo niekorzystnie odbije się na tempie sanacji największej europejskiej gospodarki.

Stoxx 50, indeks europejskich blue chipów spadł w poniedziałek do poziomu z czerwca 1997 roku. Akcje połowy wchodzących w jego skład spółek straciły ponad 5 proc. wartości. Ponownie skalą przecen wyróżniały się branże finansowa i technologiczna.

Wśród spółek pierwszej z nich dotkliwe straty poniosły niemieckie banki, w tym największe instytucje finansowe: Deutsche Bank, HVB i Commerzbank. W grupie mocno przecenionych niemieckich blue chipów znalazł się również Allianz oraz Infineon Technologies. W przypadku tego ostatniego wyprzedaż jego papierów wywołała redukcja prognozy przyszłorocznych przychodów spółki. Niemiecka giełda okazała się być w poniedziałek najsłabszym europejskim rynkiem. Tymczasem w Paryżu 15 proc. spadkiem kursu wyróżniał się Alcatel, któremu grozi obniżenie ratingu po redukcji prognozy sprzedaży.

Nastroje amerykańskich inwestorów wciąż są złe, co powodują kolejne wiadomości o pogarszających się wynikach spółek. W poniedziałek Nasdaq spadł do poziomu z 1996 roku. Indeks rynku spółek nowych technologii stracił już 75 proc. od marca 2000 roku, kiedy osiągnął najwyższy w historii poziom. Inwestorów rozczarował dodatkowo większy niż oczekiwano spadek sierpniowego indeksu wiodących wskaźników ekonomicznych.

W poniedziałek redukcją prognoz wyników sprzedaży rozczarowały inwestorów sieć handlowa Wal Mart i producent optoelektroniki JDS Uniphase. Rynek mocno przecenił akcje Microsoftu, którego prezes, Steve Ballmer nie widzi oznak wzrostu popytu na oprogramowanie na Starym Kontynencie, gdzie generowana jest 25 proc. przychodów spółki.

Spadła cena papierów Dell Computer, który według gazety „The New York Times” może być zmuszony do emisji ponad 20 mln akcji o wartości 1 mld USD (ponad 2 mld zł według aktualnego kursu), jeśli posiadacze jego opcji postanowią je wykonać.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Inwestorzy wciąż wolą sprzedawać