Inwestują w jakość

PB
17-12-2010, 09:21

Dla każdego klienta — indywidualnego czy flotowego jednym z determinantów zakupu jest zaufanie do producenta paliwa, które wlewa do baku. Zdobyć je mogą tylko firmy inwestujące w najlepsze technologie.

Jacek Krawiec, prezes Orlenu
Zobacz więcej

Jacek Krawiec, prezes Orlenu

W płockim zakładzie produkuje się oleje najwyższej jakości

Kompleks rafineryjno —petrochemiczny w Płocku jest jednym z najnowocześniejszych i najefektywniejszych obiektów tego typu w Europie. Posiada rozwiązania technologiczne, które zapewniają nie tylko najwyższą jakość eksploatacyjną paliw, ale również minimalizują szkodliwy wpływ na środowisko. Jednym z najnowocześniejszych obiektów jest oddana niedawno do użytku instalacja HON VII.

HON VII to instalacja do hydroodsiarczania olejów napędowych. Jej budowa trwała 2 lata, a wartość inwestycji wyniosła 500 mln zł.

— Od 2007 r. sprzedaż oleju napędowego sukcesywnie rośnie. Świadczy to o wzroście popularności tego paliwa, które możemy zaobserwować nie tylko w Polsce, ale także na Litwie i w Czechach. Dzięki uruchomieniu instalacji HON VII nominalne możliwości produkcyjne płckiego zakładu wzrosły o prawie 1 mln ton olejów napędowych rocznie — zauważa Jacek Krawiec, prezes zarządu PKN Orlen.

W nowej instalacji w Płocku wytwarza się niskosiarkowe komponenty wykorzystywane do produkcji olejów napędowych i lekkich olejów opałowych. HON VII gwarantuje zwiększony stopień odsiarczania, mniejszą energochłonność i pracochłonność oraz mniejsze negatywne oddziaływanie na środowisko naturalne. Instalacja składa się z węzła odsiarczania do odazotowania surowców ze wstępnego przerobu ropy (tzw. DRW — destylacji rurowo-wieżowej) i z tzw. węzła aminowego do usuwania siarkowodoru i amoniaku. Dzięki temu oleje produkowane w płockim zakładzie są jeszcze bardziej ekologiczne i zapewnią silnikom lepsze osiągi.

Oleje napędowe z nowej instalacji mają wyższą wartość cetanową, co dla kierowców oznacza lepsze wykorzystanie mocy silnika. Niższa zawartość siarki skutkuje natomiast mniejszą emisją SO2. Te właściwości zyskają również oleje opałowe, takie jak Ekoterm, produkowane z komponentów wytwarzanych w instalacji HON VII.

Nowoczesny HON VII pozwala na przerób około 2,2 mln ton zasiarczonych frakcji oleju napędowego w ciągu roku, czyli 260 ton na godzinę. Wzrost nominalnych mocy wynikających z uruchomienia tej instalacji przekłada się na potencjalnie większy przerób ropy naftowej na destylacjach rurowo-wieżowych.

— Po raz pierwszy w historii zakładu powstała możliwość równoczesnej, ciągłej pracy czterech jednostek DRW — mówi Marek Kaczorek, dyrektor wykonawczy ds. produkcji rafineryjnej.

Zaawansowana technologicznie instalacja zastąpi dwie wysłużone instalacje HON II i III oparte o technologię z lat 60. XX wieku. Inwestycja przyniesie dodatkowe korzyści nie tylko dla kierowców, ale i dla środowiska w postaci zmniejszonego zużycia wody obiegowej i paliw w piecach technologicznych oraz wyższej hermetyzacji instalacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Motoryzacja / Inwestują w jakość