Inwestycja z numizmatami w tle

30-08-2017, 22:00

Kiedyś w tym miejscu bito monety i medale. Dzisiaj powstają tu najwyższej klasy biura.

Na mapie warszawskich biur przybywa kolejnych budynków dzięki współpracy spółek Golub GetHouse i Mennica Polska. Przy skrzyżowaniu ulic Prostej i Żelaznej wznoszą nowoczesny kompleks Mennica Legacy Tower. Utworzą go dwa budynki (140- i 43-metrowy), które zaoferują w sumie 65,63 tys. mkw. biur. Kompleks zajmie miejsce budynku Mennicy Polskiej, w którym w latach 1960-94 produkowano monety.

Dramaturgia.
Wyświetl galerię [1/5]

Dramaturgia.

Kompleks Mennica Legacy Tower rozszerza się ku górze i otwiera na rondo ONZ. Ma imponujące, wysokie na 12 metrów trzykondygnacyjne lobby, a za recepcją znajdzie się 9-metrowa ściana wodna. Poza tym będzie to najbardziej zaawansowany technologicznie budynek w Warszawie. mat. prasowe

— Kompleks Mennica Legacy Tower zaprojektowano z pewną dramaturgią: rozszerza się ku górze i otwiera na rondo ONZ. Ma imponujące, wysokie na 12 metrów trzykondygnacyjne lobby, a za recepcją będzie 9-metrowa ściana wodna. Te wszystkie elementy adaptujemy z rynku amerykańskiego. Poza tym będzie to najbardziej zaawansowany technologicznie budynek w Warszawie — zachwala Cezary Jarząbek, założyciel i prezes Golub GetHouse. Projekt architektoniczny kompleksu sporządziła pracownia Goettsch Partners z Chicago, która w ostatnich pięciu latach zaprojektowała i wybudowała na świecie 20 wieżowców.

— To projektanci, którzy planują budynki zgodnie z filozofią „inside out”, czyli najpierw starają się stworzyć miejsce bardzo efektywne i funkcjonalne dla najemców, a później zwracają uwagę na to, by było również imponujące pod względem architektonicznym. Tak jest też w przypadku Mennica Legacy Tower. Każde piętro budynków ma 2 tys. mkw. brutto, co umożliwia najemcom bardzo efektywną aranżację biura. To z kolei przekłada się bezpośrednio na mniejszą powierzchnię potrzebnych biur, a tym samym na mniejszy łączny koszt najmu. Poza tym obiekty są przeszklone od podłogi do sufitu i wysokie na 2,9 metra — opowiada Cezary Jarząbek.

Budynki będą naszpikowane technologią, a najemcy będą mogli zarządzać nimi za pomocą smartfonów. — System informatyczny automatycznie rozpozna, że weszliśmy do budynku, choć będzie wymagał autoryzacji przez PIN albo kciuk przy przechodzeniu przez strefy bezpieczeństwa. System przywoła też dla nas windę na to piętro, na którym zazwyczaj pracujemy. W telefonie pojawi się informacja, do której windy powinniśmy pójść. Smartfonem będzie można również otworzyć biuro, zarządzać oświetleniem, żaluzjami i klimatyzacją. Te technologie już istnieją, ale w tej części Europy nikt ich jeszcze nie zintegrował do zarządzania jednym budynkiem, więc będziemy pierwsi w regionie, a nawet jedni z pierwszych na świecie — przekonuje prezes Golub GetHouse.

Przeszkody niestraszne

Właściciele chcieli stworzyć budynek, który będzie kolejną ikoną Warszawy i najlepszym biurowcem w mieście. — Inwestycja doskonale łączy tradycję z nowoczesnością. Rodowód miejsca i to, że na tych terenach nasz partner — Mennica Polska — przez lata produkował monety i numizmaty, dodaje projektowi unikatowego charakteru. Pomysł na Mennica Legacy Tower powstał z połączenia wizji i doświadczeń wszystkich partnerów zaangażowanych w inwestycję. Dlatego w projekcie możemy odnaleźć elementy wywodzące się bezpośrednio ze Stanów Zjednoczonych i nawiązujące do lokalnej tradycji i tożsamości miejsca — opowiada Cezary Jarząbek.

Prace nad Mennica Legacy Tower ruszyły w listopadzie 2016 r. Wykonawca dotarł już do najgłębszego punktu wykopu (16 metrów) i rozpoczął przygotowania do wykonywania płyty fundamentowej grubej na prawie 2,40 metra. Powstanie we wrześniu 2017 r., a uzyskanie „stanu zero” zaplanowano na koniec listopada. Rozebrano już rampę zjazdową do wykopu. Teraz urobek jest podawany przez koparki ustawione na różnych poziomach. Kiedy wykop będzie gotowy, wyciągnie je specjalny dźwig kołowy — waga każdej przekracza 30 ton.

— Etapy inwestycji są realizowane zgodnie z harmonogramem, którego nie zakłóciło nawet odnalezienie ponad 400-kilogramowej bomby z czasów II wojny światowej. Za kilka dni przystąpimy do jednej z najważniejszych faz prac podziemnych — wykonania pierwszych działek płyty fundamentowej. Aby to zrobić, przez osiem miesięcy wywieźliśmy z wykopu około 120 tys. metrów sześciennych ziemi. Od początku prac nad podziemną częścią konstrukcji Mennica Legacy Tower na placu budowy wylano prawie 20 tys. metrów sześciennych betonu, a na zbrojenia zużyto ponad 1,5 tys. ton stali — informuje Piotr Turchoński, dyrektor rozwoju Golub GetHouse.

Zielone światło

Mennica Legacy Tower powstaje zgodnie z wymaganiami międzynarodowego certyfikatu ekologicznego BREEAM na poziomie „Outstanding”. Doceniono m.in. przyjazne dla użytkowników środowisko pracy, doświetlenie wnętrz światłem naturalnym, wykorzystanie materiałów pochłaniających hałas i możliwość naturalnej wentylacji przez otwierane, bezpieczne panele okienne pełnej wysokości.

Dwukomorowa szklana elewacja pozwoli ograniczyć stratę ciepła. Wysoko oceniono również najnowocześniejsze systemy zarządzania budynkiem BMS, które zapewnią redukcję zużycia chłodu i ciepła, ograniczą pobór energii elektrycznej i wody oraz pozwolą na efektywne gospodarowanie odpadami. Pod uwagę wzięto też zastosowanie przyjaznych środowisku materiałów budowlanych i wykończeniowych, które wykorzystują m.in. niskowęglowe technologie redukujące emisję CO 2.

— Wyjątkowe rozwiązania architektoniczne i funkcjonale sprawiają, że wartość inwestycji jest stosunkowo duża. Podobnie jednak jak przy innych naszych projektach zdecydowanie stawiamy przede wszystkim na wysoką jakość i ponadczasowość. Ze względu na charakter ustaleń i umów z naszymi partnerami, nie mogę zdradzić dokładnej wartości inwestycji — mówi Cezary Jarząbek. Niższy budynek kompleksu ma być gotowy pod koniec 2018 r., a wieża — jesienią 2019 r.

 

 

Dramaturgia.

Kompleks Mennica Legacy Tower rozszerza się ku górze i otwiera na rondo ONZ. Ma imponujące, wysokie na 12 metrów trzykondygnacyjne lobby, a za recepcją znajdzie się 9-metrowa ściana wodna. Poza tym będzie to najbardziej zaawansowany technologicznie budynek w Warszawie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ANNA GOŁASA

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Po godzinach / Inwestycja z numizmatami w tle