Inwestycje z poślizgiem

Mira Wszelaka
opublikowano: 26-07-2004, 00:00

Firmy spożywcze obawiają się, że nie uda im się w tym roku dostać pieniędzy z funduszy strukturalnych i wykorzystać koniunktury na rynku.

Coraz bardziej niepokoją się przedsiębiorcy branży spożywczej, którzy liczyli na szybkie pieniądze z Sektorowego Programu Operacyjnego na rozwój obszarów wiejskich i sektora żywnościowego (w ramach funduszy strukturalnych). Janusz Olejniczak, minister rolnictwa, po raz kolejny przesunął termin rozpoczęcia składania wniosków przez terenowe oddziały Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) — tym razem na 15 sierpnia. Czas jednak ucieka ze stratą dla przedsiębiorców, którzy inwestując, chcą jak najszybciej wykorzystać koniunkturę na europejskim rynku. Do wzięcia jest 464 mln EUR, z czego 325 mln EUR z Unii. Pieniądze mają być wykorzystane do końca 2006 r.

— Nie wiadomo, czy rzeczywiście do 15 sierpnia będą gotowe wszystkie procedury umożliwiające przygotowanie wniosków. ARiMR może nawet ogłosić ich przyjmowanie, ale będzie to pusta deklaracja. Podmioty starające się o pomoc muszą wcześniej wiedzieć, według jakich kryteriów przygotować wniosek — tłumaczy Stanisław Zięba, sekretarz Polskiego Związku Producentów, Eksporterów i Importerów Mięsa.

Opóźnienie spowodowały zbyt skomplikowane procedury międzyresortowe związane z wydaniem rozporządzeń.

— Nie możemy powtórzyć błędów z SAPARD, który ruszył z dwuletnim opóźnieniem. Wtedy sytuację uratował finisz, bo firmy złożyły o wiele więcej wniosków, niż przewidywał program. Tym razem przedsiębiorcy mogą stracić szansę na wykorzystanie koniunktury na europejskim rynku — zauważa Stanisław Zięba.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mira Wszelaka

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Inwestycje z poślizgiem