IQ Partners szykuje wyjście ze spółek

GN
opublikowano: 28-07-2010, 00:00

W inkubatorach powstało już 12 spółek. Ale fundusz chce pokazać, że potrafi też sprzedać z zyskiem.

W inkubatorach powstało już 12 spółek. Ale fundusz chce pokazać, że potrafi też sprzedać z zyskiem.

IQ Partners, notowany na NewConnect fundusz inwestujący w projekty z obszaru nowych technologii, chce zrobić milowy krok.

— Chcielibyśmy zacząć wychodzić z inwestycji. Do tej pory tego nie zrobiliśmy i czas pokazać, że nie tylko potrafimy tworzyć i rozwijać projekty, ale i je korzystnie sprzedać — mówi Maciej Hazubski, prezes IQ Partners.

Perła na giełdę

Na pierwszy ogień może pójść 9 proc. akcji e-Muzyki. Fundusz jest też akcjonariuszem notowanych na NewConnect: Zakupów.com, Site i E-Kiosk. Perłą w portfelu IQP jest Screen Network, firma budująca systemy reklam na ekranach w punktach sprzedaży. Spółka podpisała właśnie umowę z siecią stacji Łukoil oraz buduje największy w regionie projekt systemu ekranów reklamowych dla Tesco. W 2009 r. spółka miała 10 mln zł przychodów i 1 mln zł zysku netto.

— Strategia dla Screen Network przewiduje pozyskanie inwestora, z którym w perspektywie dwóch- trzech lat wypracujemy strategię wyjścia z inwestycji. Jedną z rozważanych opcji jest debiut, najchętniej na głównym rynku — mówi Maciej Hazubski.

Płodne inkubatory

Niezależnie od szukania drogi wyjścia ze starszych projektów, fundusz uruchamia nowe. W ramach dwóch inkubatorów, które dostały 38 mln zł unijnej dotacji, uruchomił już 12 spółek, w które do tej pory zainwestował około 5 mln zł.

— Naszymi projektami chcielibyśmy zainteresować również fundusze działające wspólnie z Krajowym Funduszem Kapitałowym. Będą potrzebowaly dobrych projektów. Niektóre już się do nas zgłaszają — mówi Maciej Hazubski.

Ventures Hub zainwestował w Awiemto — oferujące internetowe rozwiązania wspierające naukę dla studentów i uczniów, Langloo.com — portal z informatycznymi technologiami wykorzystywanymi w edukacji i Mobile Partners — spółkę dostarczającą aplikacje do obsługi programów lojalnościowych przez komórkę. InQbe zainwestował m.in. w spółkę Prawomaniacy, prowadzącą serwis dla studentów prawa, Obiadowo — serwis do grupowego zamawiania posiłków, Exlibris, który oferuje autorom możliwość wydania książki, Ponolo.com oferujące magazynowanie kopii zapasowych na serwerach, i Power Price, spółkę oferującą grupowe zakupy dla firm.

— W Power Price zainwestujemy 0,7 mln zł i kolejne 0,7 mln zł chcemy uzyskać wprowadzając spółkę na NewConnect. Czekamy na rejestrację spółki, potem napiszemy dokumenty. To byłby dla nas pierwszy przypadek, gdy prawdziwy start-up wszedłby na NewConnect i zdobył kapitał. Zaoferujemy spółkę bez historii, ale z ciekawą przyszłością i sporym kapitałem. Inwestorzy będą mogli zainwestować na tych samych zasadach co my. W przypadku Ponolo.com negocjujemy natomiast połączenie z podobnym podmiotem — mówi Maciej Hazubski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GN

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / IQ Partners szykuje wyjście ze spółek