IVG nie boi się kryzysu

Dorota Wojnar
16-12-2008, 00:00

Wbrew rynkowym trendom IVG zbuduje biurowiec. Czynsz będzie w nim niższy dzięki lokalizacji i technice ograniczającej koszty eksploatacji.

Kolejny wieżowiec w stolicy

Wbrew rynkowym trendom IVG zbuduje biurowiec. Czynsz będzie w nim niższy dzięki lokalizacji i technice ograniczającej koszty eksploatacji.

Nowy biurowiec o nazwie Vector powstanie u zbiegu ulic Obozowej i Alei Prymasa Tysiąclecia w Warszawie. Za 30--35 mln EUR zbuduje go IVG Development, europejski inwestor należący do holdingu IVG Immobilien. Pierwsi najemcy wprowadzą się do nowych biur pod koniec 2010 r.

Kuszący czynsz

Vector będzie się składał z dwóch brył: siedmio- i piętnastopiętrowej, liczących łącznie 13 tys. mkw. powierzchni biurowej i 500 mkw. usługowej. Zatrudnieni w budynku będą też mieli do dyspozycji 200 miejsc postojowych na trzypoziomowym parkingu podziemnym. Na parterze przewidziano patio, na którym działać będzie restauracja lub kawiarnia, a na najwyższej kondygnacji — dwa tarasy o powierzchni 100 mkw. każdy. Inwestor planuje, że w obiekcie znajdzie się także poczta i bank.

— Od ubiegłego czwartku prowadzimy rozmowy z potencjalnymi najemcami. Za wynajem 1 mkw. będą oni musieli zapłacić 17 EUR i dodatkowo 14,5 zł za mkw. jako opłatę eksploatacyjną. Wynajem miejsca parkingowego to 85 EUR miesięcznie — ujawnia Ewelina Kałużna, starszy doradca w firmie Jones Lang LaSalle, która zajmuje się komercjalizacją obiektu.

Cena najmu może skusić te firmy, dla których obecność w centrum miasta nie jest konieczna. Obecnie za wynajem metra kwadratowego powierzchni biurowej w sercu Warszawy trzeba zapłacić od 30 EUR w górę, a poza nim — 20-30 EUR.

Gmach zaprojektowała pracownia J. S. K. Architekci. Budowa rozpocznie się w drugim kwartale 2009 r., a zakończy w czwartym 2010 r.

— Uzyskaliśmy już warunki zabudowy, a jeszcze w tym roku złożymy wniosek o pozwolenie na budowę. Wykonawcę wybierzemy w pierwszych miesiącach przyszłego roku zapowiada Maciej Zajdel, prezes IVG Development Poland.

Sam gasi światło

Do ulokowania biura w tej części miasta skłonić może dość dobre skomunikowanie z centrum i innymi dzielnicami Warszawy. Obiekt stanie w bezpośrednim sąsiedztwie Trasy Toruńskiej, która w przyszłości ma się łączyć z obwodnicą stolicy, co da możliwość szybkiego przemieszczania się do innych części miasta. Dojazd do centrum zajmuje kilkanaście minut. Dodatkowo kilka metrów od placu, na którym ma powstać budynek, znajdują się przystanki autobusowe i tramwajowe.

Architekci tworzący projekt Vectora zadbali o wyposażenie go w nowinki technologiczne, które przyciągną najemców, będą przyjazne środowisku i pozwolą na redukcję kosztów eksploatacyjnych. Wśród tych rozwiązań znalazł się m.in. nowoczesny system wentylacji i klimatyzacji, w którym zastosowano belki chłodzące. Pozwolą one na uniknięcie podwieszania sufitu, przez co pomieszczenia mogą być wyższe. System będzie się wyłączał, gdy w pomieszczeniu zostanie otwarte okno.

— W budynku znajdzie się także system, który da możliwość wykorzystania wody deszczowej do celów sanitarnych, zewnętrzne żaluzje i energooszczędne oświetlenie. Dzięki czujnikom system sterujący oświetleniem będzie gasił światło, gdy pomieszczenie będzie puste i wygasi oświetlenie w całym budynku, kiedy opuści go ostatni pracownik — opowiada Michał Lah, architekt J. S. K Architekci.

Vector to druga inwestycja IVG Development w Polsce. Na ukończeniu jest budowa biurowca Horizon Plaza na warszawskim Mokotowie. Firma realizuje także projekty biurowców w Pradze, Budapeszcie, Szkocji, Francji, a przede wszystkim w Niemczech, skąd koncern się wywodzi. Do końca 2007 r. wartość projektów IVG Development wynosiła około 2,5 mld EUR.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Wojnar

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / / IVG nie boi się kryzysu