IZNS w górę po wyjściu BBI

KZ
opublikowano: 07-01-2009, 00:00

Inwestorów ucieszyło, że giełdowy fundusz "wysypał" się z wszystkich akcji niedawnego debiutanta. Kurs ruszył ostro w górę.

Inwestorów ucieszyło, że giełdowy fundusz "wysypał" się z wszystkich akcji niedawnego debiutanta. Kurs ruszył ostro w górę.

BBI Capital na sesjach między 24 grudnia 2008 r. a 5 stycznia tego roku sprzedał łącznie 1,5 mln akcji IZNS Iława. Wcześniej — 22 i 23 grudnia — fundusz sprzedał 5,335 mln papierów. To walory, które dawały łącznie 46 proc. głosów na walnym zgromadzeniu niedawnego debiutanta.

Wychodzenie w cenie

Operacja wychodzenia funduszu z iławskiej spółki ruszyła więc już na premierowej sesji, kiedy kurs spadł o blisko 75 proc., a wolumen obrotu przekroczył 5,5 mln akcji. Na kolejnych sesjach obroty też były duże, a kurs dość mocno się wahał. Wczoraj na zamknięciu sesji zdecydowanie wzrósł: aż o 16,7 proc. do 0,91 zł, a obroty zbliżyły się do 12 mln zł.

Taniej to już było

Przedstawiciele BBI Capital na łamach "Parkietu" mówili, że zamierzają sprzedać wszystkie posiadane walory IZNS, bo sytuacja na giełdzie zmieniła się na tyle, że dostrzegli lepsze możliwości lokowania środków finansowych. Nie wiadomo, ile dokładnie fundusz zainkasował za sprzedane akcje. Wielkość tę można szacować na 6-7 mln zł.

Przypomnijmy — w połowie listopada w ramach "Akcji Inwestor" pisaliśmy, że już w sierpniu 2007 r. BBI Capital pozbył się 41,2 proc. walorów iławskiej spółki. Niektórzy inwestorzy mieli wątpliwości, czy papierów tych nie sprzedano zbyt tanio (za łącznie 4,1 mln zł). Jednak podczas niedawnej, nieudanej oferty publicznej, walory wyceniano już na 2,7 zł, a więc pakiet BBI byłby wart ponad trzy razy więcej. Marcin Mizgalski, rzecznik giełdowego funduszu, tłumaczył, że przed półtora roku spuszczono z ceny, bo kupujący zobowiązali się dokapitalizować spółkę, zrestrukturyzować ją i przedstawić strategię rozwoju.

Po wyjściu BBI Capital, głównymi akcjonariuszami spółki pozostają: Tomasz Swadkowski, wiceprezes firmy (10,96 proc. kapitału), Bumerang (7,01 proc.) i Powszechne Towarzystwo Inwestycyjne (6,44 proc.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KZ

Polecane