Izodom wchodzi do Szkocji

opublikowano: 26-08-2019, 22:00

Producent domów pasywnych ze Zduńskiej Woli wygrał kontrakt w Glasgow i uruchomi tam produkcję.

Brexit w praktyce. Izodom, średniej wielkości firma ze Zduńskiej Woli, planowała otwarcie spółki w Wielkiej Brytanii do końca roku. Producent domów pasywnych chciał się w ten sposób zabezpieczyć przed twardym brexitem. Teraz musi przyspieszyć, żeby się wyrobić do 1 listopada.

— Jeśli Wielka Brytania odpływa od Europy, to my na tym statku też będziemy. Spółkę musimy zarejestrować w tym tygodniu, bo o ile ta procedura trwa jeden dzień, to na konto w banku trzeba czekać 6-8 tygodni — mówi Jakub Wójcik, wiceprezes i syn założyciela Izodomu, producenta domów pasywnych.

Trzecia już, po estońskiej i rumuńskiej, zagraniczna spółka firmy znajdzie się w Glasgow lub Londynie. Pod Edynburgiem Izodom wynajmie halę od lokalnego producenta.

— Wstawimy tam nasze urządzenia wartości 100 tys. EUR, będziemy też mieć magazyn. Dzięki produkcji na miejscu największych elementów 9-krotnie zmniejszymy objętość transportu i obronimy się przed cłem, różnicami kursowymi czy kolejkami na granicy — mówi Jakub Wójcik.

Ale brexit to niejedyny powód otwarcia nowej spółki.

— Wygraliśmy wart 1,5 mln zł przetarg na dostawę materiałów do budowy w Glasgow 92 domów jednorodzinnych oraz sześciopiętrowego bloku z 96 mieszkaniami socjalnymi. Zadeklarowaliśmy, że jeśli wygramy, uruchomimy lokalną produkcję. Zwyciężyliśmy jakością i innowacyjnością produktów,choć nasza cena nie była niższa niż lokalnych dostawców — mówi wiceprezes Izodomu.

Liczy, że zadomowienie się w Szkocji pozwoli firmie wygrać kolejne przetargi.

— Z eksportera stajemy się inwestorem. Właśnie podjęliśmy decyzję o wykupieniu spółki naszego dystrybutora w Niemczech. To pierwsza taka transakcja, nasza sieć dystrybucyjna w 42 krajach, w których sprzedajemy, składa się z niezależnych spółek. Dzięki przejęciu dilera w Niemczech zwiększymy sprzedaż, dodamy usługi budowlane i deweloperskie. Kupujemy firmę z kapitałem 25 tys. EUR, tyle samo zapłacilibyśmy za rejestrację nowej spółki prawnikowi — mówi Jakub Wójcik.

W 2018 r. Izodom miał 16,9 mln zł przychodów i 389,2 tys. zł zysku netto. Założona niemal 30 lat temu firma zatrudnia 64 osoby.

65937540-8c2f-11e9-bc42-526af7764f64
Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu