J.Kaczyński: wkrótce ujawnię swoją teczkę

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 30-05-2006, 20:53

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział we wtorek, że wkrótce ujawni swoją teczkę. Nie podał konkretnej daty, kiedy to nastąpi.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział we wtorek, że wkrótce ujawni swoją teczkę. Nie podał konkretnej daty, kiedy to nastąpi.

"Zrobię to bardzo niedługo, na konferencji prasowej" - powiedział J. Kaczyński, pytany przez dziennikarzy, kiedy ujawni swoją teczkę. Prezes PiS w Centrum Prasowym PAP uczestniczył w prezentacji książki "O dwóch takich... Alfabet braci Kaczyńskich".

Pytany, dlaczego do tej pory tego nie zrobił, odpowiedział: "Z tego względu, że jest tam pewna komplikacja. Polega ona na tym, że są tam ślady działania pana Lesiaka, no prawdopodobnie pana Lesiaka, i to takie zupełnie ewidentne".

Pytany o szczegóły podkreślił, że "to są rzeczy do pokazania". "Także ja wolę o tym nie opowiadać, tylko po prostu pokazać" - powiedział.

J.Kaczyński poinformował też, że w poniedziałek złożył do prokuratury zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Dopytywany, czy chodzi o przestępstwo popełnione przez płk. Lesiaka odpowiedział: "Ja nie wiem, kto dopuścił się (tego) przestępstwa".

Płk Lesiak powiedział we wtorek w TVN24, że zna materiały byłej SB dotyczące J.Kaczyńskiego. "Nie przedstawiały one żadnej wartości operacyjnej, więc nie było potrzeby ingerencji w ich treść. Według mojej wiedzy, pan Jarosław Kaczyński nie był rozpracowany przez SB, a jedynie był w tak zwanym zainteresowaniu" - mówił.

Płk Jan Lesiak stał na czele tajnego zespołu w UOP, który od 1992 r. prowadził tajne operacje przeciwko ugrupowaniom prawicowym, m.in. Porozumieniu Centrum, partii braci Kaczyńskich.

Zdaniem J.Kaczyńskiego, SB pracowała "fatalnie", ponieważ - jak zaznaczył - jego teczka jest "pełna drobnych pomyłek". Podkreślił, że materiały zebrane w teczce dotyczą "niewielkiej części jego działalności".

"Ogromna część tej działalności tam nie istnieje" - powiedział. Dodał, że bezpiekę najbardziej zainteresowała działalność Klubu Służby Niepodległości (powstał w 1981 roku - PAP), czyli zdarzeniem z jego punktu widzenia właściwie bez znaczenia.

Prezes PiS otrzymał z IPN status pokrzywdzonego w 2003 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane