Jagiellonka wypróbuje PPP

ANP
opublikowano: 06-08-2012, 00:00

Po lubelskiej i warszawskiej kolejna uczelnia szuka partnera do akademików. W Krakowie inwestycja pochłonie 80 mln zł.

Za tydzień w Krakowie odbędzie się spotkanie dla inwestorów zainteresowanych budową domów studenckich dla Uniwersytetu Jagiellońskiego — Collegium Medicum (UJ CM). Inwestycja, której wartość szacowana jest na 80 mln zł, ma być realizowana w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP).

— Dowiemy się, jak naszą inwestycję widzą potencjalni partnerzy, m.in. jak wyobrażają sobie zarządzanie akademikami — mówi Marcin Jędrychowski, zastępca kwestora UJ ds. Collegium Medicum.

Zadaniem partnera prywatnego będzie zaprojektowanie i przebudowa kompleksu budynków przy ul. Badurskiego w Krakowie Prokocimiu oraz zarządzanie nimi przez 25 lat. To partner poniesie ryzyko finansowe przedsięwzięcia.

— Uczelnia może się zobowiązać do zdjęcia z partnera prywatnego ryzyka popytu. Obecnie akademiki są obłożone prawie w 100 proc. Nie budujemy, lecz rewitalizujemy istniejące obiekty, więc miejsc nie przybędzie — tłumaczy Marcin Jędrychowski.

Obecnie w planowanych do przebudowy obiektach jest miejsce dla 1000 osób.

— Brak akademików nie jest problemem wyłącznie Uniwersytetu Jagiellońskiego, ale wielu uczelni. Wierzymy, że nasza inwestycja została przygotowana lepiej niż podobne inwestycje innych uczelni. Mam nadzieję, że nasze akademiki pokażą, że da się je zrealizować w PPP — dodaje zastępca kwestora.

Zainteresowane firmy mają czas na składanie wniosków o udział w postępowaniu do 19 września. Tymczasem wciąż toczą się postępowania na realizację podobnych inwestycji w PPP warszawskiego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego (UKSW) oraz Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

— Do końca sierpnia chcemy zakończyć negocjacje z dwoma partnerami. Mamy nadzieję, że w październiku dokonamy wyboru partnera — mówi Marcin Kozłowski, rzecznik UKSW. Do zakończenia negocjacji uczelnia nie ujawnia, z kim prowadzi dialog konkurencyjny. W Lublinie o zlecenie ubiegają się Unibep, Interbud Lublin i Mota-Engil Central Europe.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ANP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Jagiellonka wypróbuje PPP