Jak być dobrym kandydatem do pracy tuż po studiach?

Materiał sponsorowany
opublikowano: 27-05-2013, 00:00

Sukces zawodowy zależy od wielu czynników. Wykształcenie jest tylko jednym z nich. Pracodawcy oczekują od kandydatów zdecydowanie więcej niż tylko dyplomu uczelni wyższej. Jak spełnić ich oczekiwania? Już podczas studiów warto pomyśleć o odpowiednich kwalifikacjach zawodowych.

Finanse to obecnie jedna z najbardziej perspektywicznych dziedzin, jeżeli chodzi o rozwój zawodowy. Specjalistów z tego obszaru potrzebują firmy we wszystkich branżach i krajach świata. W czasach trudnych, jak dziś, finanse odgrywają coraz większą rolę w życiu międzynarodowych korporacji, ale także małych i średnich firm. Wpływają na decyzje biznesowe, budują zaufanie do firm oraz zwiększają ich wartość.

Dobrze zacząć wcześnie

Absolwenci kierunków biznesowych, nawet po najlepszych szkołach, mają coraz częściej problem ze znalezieniem dobrej pracy. Pracodawcy oczekują od kandydatów znacznie więcej niż tylko teoretycznej wiedzy zdobytej na studiach. Ich zdaniem, system szkolnictwa nie wyposaża absolwentów w odpowiednie, poszukiwane w biznesie umiejętności. Jak więc już podczas studiów można przygotować się na te wyzwania? W przypadku planowanej kariery w finansach odpowiedzią jest kwalifikacja ACCA.

— Kwalifikacja ACCA nie jest przeznaczona tylko dla finansistów z doświadczeniem zawodowym. Program może być także realizowany przez studentów uczelni wyższych jeszcze w trakcie nauki — mówi Magdalena Hernandez, dyrektor zarządzająca ACCA Polska. Sami studenci podchodzą do kwalifikacji dość entuzjastycznie.

— Uważam, że rozpoczęcie kwalifikacji ACCA podczas studiów jest łatwiejsze niż po nich. Na studiach i tak musimy się uczyć, więc ten dodatkowy wysiłek włożony w przygotowanie do egzaminów ACCA nie jest aż tak duży — mówi Tatiana Gołdon, studentka SGH i ACCA.

Kwalifikacja ACCA w kompleksowy i bardzo praktyczny sposób przygotowuje do pracy w finansach, do tego uczy rozumienia biznesu. Pokrywa obszary związane z finansami, rachunkowością, zarządzaniem, ryzykiem, podatkami czy raportowaniem.

— Zdobycie lub choćby zrobienie części kwalifikacji ACCA podczas studiów budzi wśród pracodawców duży szacunek. O takiej osobie z pewnością nie można powiedzieć, że brakuje jej ambicji. To może dawać przewagę — mówi Krzysztof Nowakowski z Korn Ferry. Co niezmiernie ważne, ACCA nie kształci osób, które i wyłącznie znają się na „cyferkach”, ale osoby, które mają w przyszłości pełnić w organizacjach strategiczne role. Dlatego kwalifikacja pokrywa także takie obszary, jak zarządzanie, planowanie strategiczne, innowacje czy przywództwo. Dzięki takiemu zestawowi kompetencji absolwent ACCA staje się kompleksowo przygotowanym finansistą, pożądanym na rynku pracy. Jednak najważniejszym aspektem kwalifikacji jest to, że uczy, jak wykorzystywać wiedzę w codziennej pracy w finansach. Dzięki temu osoba, która kończy studia na uczelni wyższej, posiadając już kwalifikację, jest nie tylko wyposażona w bogatą wiedzę akademicką, ale też umie ją przełożyć na praktykę zawodową.

— Osobiście uważam tytuł ACCA zdobyty na wczesnym szczeblu kariery za bardziej wartościowy od tytułu MBA zdobytego w młodym wieku — mówi Krzysztof Nowakowski. — Jest to twardy, rygorystyczny certyfikat, który pokazuje, że ktoś potrafi przełożyć techniczną wiedzą na praktykę — podsumowuje Nowakowski.

Dodatkowe korzyści

Kwalifikacja ACCA umożliwia także zdobycie cennych dyplomów, już w trakcie trwania programu. Zdanie pierwszych trzech egzaminów daje dyplom „Diploma in Accounting and Business”, natomiast zdanie kolejnych sześciu daje tytuł „Advanced Diploma in Accounting and Business”. Dzięki współpracy ACCA i Oxford Brookes University w Londynie zaliczenie dziewięciu egzaminów i napisanie dodatkowej pracy uprawnia do otrzymania tytułu licencjata tej prestiżowej uczelni.

— Dbamy o to, by wysiłek włożony w zdobywanie kwalifikacji ACCA był wart zachodu. ACCA daje naszym absolwentom przewagę na rynku pracy i pozwala na szybki rozwój kariery — mówi Magdalena Hernandez.

Kwalifikacja ACCA jest tak skonstruowana, by być uzupełnieniem studiów wyższych. Dodatkowo studenci finansów, prawa lub kierunków ekonomicznych mogą dostać zwolnienie z niektórych egzaminów.

— Zrobienie kwalifikacji już podczas studiów to lepszy start w przyszłość. Dzięki temu mamy przewagę nad tymi, którzy pomyślą o certyfikacie dopiero po studiach, w trakcie kariery zawodowej — mówi Tatiana Gołdon.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał sponsorowany

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu