Jak działa Catalyst

KZ
opublikowano: 29-05-2013, 00:00

Catalyst to rynek, na którym notowane są nie tylko obligacje przedsiębiorstw, ale także obligacje banków spółdzielczych, komunalne, listy zastawne i obligacje skarbowe.

W sumie emitentów jest 164, a dziś do tego grona dołączy kolejny — PPUH VIG. W większości przypadków w obrocie jest więcej niż jedna seria papierów danego emitenta. Notowania są w systemie ciągłym, czyli tak jak na rynku akcji, ale z płynnością nie jest najlepiej. Wczoraj największe obroty zanotowano na obligacjach 10-letnich SK Banku Wołomin (1,5 mln zł). Drugie w zestawieniu najaktywniejszych były papiery GPW (830 tys. zł), a trzecie — jedna z serii PCZ (153 tys. zł). Dla inwestorów nieobeznanych z rynkiem obligacji pewną trudność na początku może sprawiać obliczanie rentowności papieru do wykupu. Na stronie gpwcatalyst.pl dostępne są jednak kalkulatory i szczegółowe dane dla każdej emisji (w tym oprocentowanie w bieżącym okresie i odsetki skumulowane). Inwestowanie w obligacje nieskarbowe wiąże się z większym ryzykiem niewypłacalności emitenta niż w przypadku obligacji skarbu państwa. Na Catalyst zdarzały się już pojedyncze przypadki opóźnień lub braku wypłaty odsetek lub niewykupienie zapadłych papierów. Najnowszy przykład to problemy Ganta z obsługą zadłużenia: deweloper nie wykupił papierów o wartości 1,1 mln zł, nie wypłacił też odsetek od innej serii obligacji.

165 Tylu emitentów jest na Catalyst. Prawie każdy wprowadził więcej niż jedną serię.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KZ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu