Jak i dlaczego oszukują firmy

opublikowano: 08-05-2013, 13:42

Nadużycia, korupcja i manipulacje księgowe są w biznesie powszechne. Polska nie jest wyjątkiem. Ale nie jest też czarną owcą

42 proc. członków zarządów i menedżerów ma świadomość nieprawidłowości w raportach swoich firm, 57 proc. uważa, że w ich krajach korupcja jest powszechna, a 49 proc. osób odpowiedzialnych za sprzedaż sądzi, że polityka antykorupcyjna ich firmy nie jest adekwatna do potrzeb — wynika z najnowszego badania nadużyć gospodarczych przeprowadzonego przez Ernst & Young w Polsce, Indiach i 34 krajach Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki wśród ponad 3 tys. członków zarządów, menedżerów i pracowników.

Firmy oszukują i manipulują (źródło: Puls Biznesu)
Firmy oszukują i manipulują (źródło: Puls Biznesu)
None
None

Co robić?

Eksperci Ernst & Young radzą, jak przeciwdziałać nadużyciom. Po pierwsze — zarządy powinny zdawać sobie sprawę z ryzyka oszustwa, przekupstwa i korupcji oraz skutecznie im przeciwdziałać.Po drugie — należy uświadomić pracownikom, jak ważne jest przestrzeganie reguł. Po trzecie — nie należy bać się konsekwencji etycznego zachowania, nawet jeśli oznacza to utratę kontraktu czy przyznanie się, że pracownicy zostali ukarani. Jeden na sześciu respondentów uważa, że etyka zmniejsza konkurencyjność ich firm. Warto jednak pamiętać, że przeciwdziałanie nadużyciom pomaga firmom na trudnych rynkach i tego oczekują inwestorzy.

Więcej w "Pulsie Biznesu" >>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane