Jak profesjonalnie zarządzać kadrami

AS
opublikowano: 30-03-2007, 00:00

Kierowanie zespołem ludzi, zwłaszcza dużym, to nie lada wyzwanie, przede wszystkim dla młodych, niedoświadczonych menedżerów. Ciekawie o tych zagadnieniach piszą w książce „Zarządzanie kadrami”,pracownicy Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu (red. Tadeusz Listwan, Wydawnictwo C.H. Beck). Ich publikacja w systemowy sposób przedstawia treści odpowiadające programom nauczania z przedmiotu, który w różnych uczelniach może nosić nieco inną nazwę (zarządzanie kadrami, zasobami ludzkimi, personelem itp.), ale przecież dotyczy tych samych zagadnień.

Autorzy książki szczególną uwagę zwrócili na możliwość wykorzystania przedstawionych idei i narzędzi w praktyce przedsiębiorstwa. W publikacji omówiono m.in. modele i składniki strategicznego zarządzania kadrami, analizę zasobów kadrowych w firmie, prognozę popytu i podaży kadr. Nie pominięto również takich kwestii, jak ocenianie pracowników, ich wynagradzanie, w tym premiowanie.

Do książki wydane zostały — jako oddzielne publikacje — ćwiczenia i słownik. Każda z nich może być, ze względu na charakter, wykorzystywana osobno, stosownie do potrzeb.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AS

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu