Jak przekazać 1,5 proc. na rzecz OPP

opublikowano: 19-03-2023, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

W tym roku podatnicy mogą zasilić wybraną organizację pożytku publicznego wyższym wsparciem niż w ubiegłych latach.

Co roku mamy możliwość przekazania części swojego podatku na rzecz dowolnej organizacji pożytku publicznego (OPP). W efekcie zmian wprowadzonych przez Polski Ład wysokość daniny, która zasili wybrany podmiot, wzrosła z 1 proc. do 1,5 proc. Nową kwotę można przekazać w deklaracji PIT składanej za 2022 r. Co istotne - mimo tego, że nowe przepisy weszły w życie 1 lipca 2022 r., kwotę 1,5 proc. podatku na rzecz OPP oblicza się od wynagrodzeń uzyskiwanych począwszy od 1 stycznia 2022 r. (czyli za cały rok).

Warto dodać, że dla podatnika wybór i przekazanie 1,5 proc. nie wiąże się z żadnym dodatkowym obciążeniem. Wybrana kwota jest przesyłana z budżetu państwa na rzecz organizacji prowadzącej działalność prospołeczną. Podatnik nic nie traci, a może zdecydować, do jakiego podmiotu trafią jego podatki i na jaki cel zostaną spożytkowane.

Wniosek o przekazanie 1,5 proc. podatku na rzecz OPP zawarty jest w zeznaniu podatkowym. Wystarczy wpisać numer KRS wybranej organizacji oraz kwotę. Nie może ona przekraczać 1,5 proc. podatku po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół.

Jeżeli korzystasz z usługi Twój e-PIT, w przygotowanym zeznaniu automatycznie zostanie wskazana OPP, której przekazałeś 1 proc. daniny w ubiegłym roku (o ile nadal znajduje się w wykazie). Możesz ją pozostawić lub zmienić. Masz też wybór odnośnie szczegółowego celu, na który zostanie przeznaczone wsparcie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane