Jak zarabiać na blogu

Strona z poradami finansowymi dla Kowalskich znalazła się wśród laureatów konkursu na Blog Roku. Okazuje się, że blog ekspercki to także świetny pomysł na biznes

Blogi ze zdjęciami własnych ubrań albo wynurzeniami osobistymi na różne tematy stają się passé. Prym zaczynają wieść pisane przez pasjonatów strony eksperckie z poradami na różne tematy — od finansów, przez coaching, PR, technologie po kosmetyki roślinne. Głównym zwycięzcą tegorocznej edycji konkursu na Blog Roku jest wprawdzie blog spełniający pierwotną definicję blogowania, czyli ojcowski pamiętnik z życia zatytułowany „Halo Ziemia”, ale jurorzy jego zwycięstwo przypisują talentowi literackiemu założyciela.

BLOG O ZARABIANIU NA BLOGU: Michał Szafrański, autor bloga jakoszczedzacpieniadze.pl, znalazł niszę
wśród portali ekonomicznych, pokazując zwykłym Polakom na własnym przykładzie, gdzie znajdą oszczędności,
na jakie sztuczki sprzedawców się nie nabierać, ale też jak zarabiać na blogowaniu. [FOT. MW]
Zobacz więcej

BLOG O ZARABIANIU NA BLOGU: Michał Szafrański, autor bloga jakoszczedzacpieniadze.pl, znalazł niszę wśród portali ekonomicznych, pokazując zwykłym Polakom na własnym przykładzie, gdzie znajdą oszczędności, na jakie sztuczki sprzedawców się nie nabierać, ale też jak zarabiać na blogowaniu. [FOT. MW]

— Ostatnie lata konkursu wyraźnie pokazują tendencję do profesjonalizacji blogów. To już nie są dzienniki opisujące codzienne życie, ale blogi pełne interesujących opinii i doskonałych polemik z mainstreamowymi mediami — mówi Dorota Szostek-Rejowska, koordynator konkursu Blog Roku.

Organizatorzy konkursu już kilka lat temu stworzyli dla blogów eksperckich osobną kategorię „Profesjonalne i firmowe”. W tym roku zwyciężył w niej oraz zdobył główne wyróżnienie w całym konkursie blog Michała Szafrańskiego „Jak oszczędzać pieniądze”, na którym autor spowiada się z prywatnych wydatków i pomaga porządkować domowe finanse. Od pół roku pasowałaby do niego również nazwa „Jak zarabiać pieniądze”, bowiem blog zastąpił autorowi etat, a wpisy coraz częściej dotyczą tematu blogowego zarabiania.

— Zaczęło się od manii zbierania wszystkich rachunków oraz od pomagania znajomym w kwestiach finansowych — mówi Michał Szafrański. Nie ma za sobą edukacji ekonomicznej ani nie pracował jako doradca finansowy, a wiedza, którą zdobył, pochodzi z osobistych i zawodowych doświadczeń.

Stąd blog jest jakby jego osobistą „case study”, gdzie na przykładzie budżetu własnej rodziny pokazuje, jak i gdzie zaoszczędzić parę groszy, jak wychodzić z długów, prowadzić budżet domowy, pomnażać oszczędności i być odpowiedzialnym za swoje finanse. Przełamuje też jedno z tabu Polaków, czyli trzymanie w tajemnicy zarówno własnych zarobków, jak i szczegółowych wydatków. Z jego bloga każdy dowie się, ile zarobił we wrześniu, ile wydał na jedzenie w domu i ile kosztowały go wyjścia do restauracji. Decyzja o takiej otwartości była przemyślana i nie miał dotychczas powodów, aby jej żałować.

— Ujawniłem swoje finanse, by uwiarygodnić to, co piszę. Każdy może sam stwierdzić, czy warto słuchać tego, co mam do powiedzenia. Jeśli mam wierzyć radom analityków finansowych czy doradców inwestycyjnych, to chciałbym wiedzieć, czy sami je w życiu stosują i dobrze na tym wychodzą — mówi Michał Szafrański.

Tę szczerość docenili internauci, nie tylko tłumnie odwiedzając bloga jakoszczedzacpieniadze.pl (124 tys. unikalnych użytkowników w lutym 2014), głosując na niego w konkursie, ale również korzystając z jego porad tak skutecznie, że bloger zdecydował się zastąpić menedżerski etat w firmie IT działalnością blogerską. Na blogu zarabiam nieregularnie, od kilkuset do kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie — przyznał Michał Szafrański w jednym z blogowych podcastów. Jego strona to już normalna działalność gospodarcza — zatrudnia na zlecenie pracowników i wkrótce powiększy ofertę o odpłatne internetowe szkolenia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Druś

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Po godzinach / Jak zarabiać na blogu