Jaka kara dla szefa za brak urlopu

opublikowano: 20-09-2022, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Pracownicy, którzy nie wykorzystali urlopu przysługującego im w 2021r., muszą zrobić to do końca września.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • Do kiedy należy wykorzystać zaległy urlop
  • Jakie kary grożą pracodawcom

Eksperci z firmy doradczej inFakt podkreślają, że na pracodawcy spoczywa obowiązek dopilnowania, aby podwładni udali się na zaległy urlop w odpowiednim terminie. Specjaliści zwracają uwagę, że szef firmy może zmusić pracownika do wzięcia dni wolnych.

– W ramach tarczy antykryzysowej związanej z pandemią COVID-19 obowiązuje przepis, zgodnie z którym pracodawca może wysłać podwładnego na zaległy urlop w czasie obowiązywania stanu epidemii lub zagrożenia epidemicznego. Narzucony wypoczynek może trwać do 30 dni i nie wymaga zgody pracownika. Nadal obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego w naszym kraju, a wraz z nim wspomniany przepis – wyjaśnia Mateusz Boguszewski, główny księgowy w firmie doradczej inFakt.

Zauważa, że pracownik musi wykorzystać zaległy urlop i nie ma możliwości otrzymania ekwiwalentu pieniężnego za to świadczenie czy porozumienia się w tej kwestii z pracodawcą.

– Termin 30 września jest ostateczny. Jednak do spełnienia obowiązku wystarczy, aby pracownik rozpoczął urlop tego dnia i kontynuował go w październiku. Pracodawcy, którzy nie dopilnują, aby podwładny odebrał zaległy urlop, muszą liczyć się z karami finansowymi. Może to być grzywna w wysokości od 1000 zł do nawet 30 tys. zł – podkreśla Mateusz Boguszewski.

Poznaj program konferencji online “Komunikacja menedżerska” >>

Jedyną okolicznością, która wyłącza pracodawcę z odpowiedzialności, są zdarzenia losowe, w tym np. choroba pracownika.

Warto podkreślić, że w małych firmach urlopy są uzgadniane indywidualnie między szefem a podwładnym. Natomiast w dużych przedsiębiorstwach są opracowywane plany urlopowe. Z reguły pracodawcy starają się nie zmieniać ustalonych terminów wypoczynku. Obawiają się, że pracownik mógłby wystąpić z roszczeniem o zwrot poniesionych wydatków w związku z odwołanym wyjazdem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane