Jaka umowa dla prezesa zarządu

DI
opublikowano: 06-11-2012, 00:00

Porady prawnika

MACIEJ M. BOGUCKI

radca prawny, Kancelaria Mamiński & Wspólnicy

Dla pełnienia funkcji prezesa zarządu (bądź członka zarządu) spółki kapitałowej nie jest konieczne zawarcie jakiejkolwiek umowy — zgodnie z przepisami kodeksu spółek handlowych (k.s.h.) z mocy samego aktu powołania zarząd umocowany jest do reprezentacji spółki.

W praktyce jednakże z członkami zarządu zawierane są dodatkowo odrębne umowy, przy czym przepisy prawa nie narzucają rodzaju dopuszczalnych umów. Możliwe jest zatem zawarcie zarówno umowy cywilnoprawnej (umowa-zlecenie, kontrakt menedżerski, umowa o zarządzanie), jak i umowy o pracę w dowolnej postaci (np. na czas określony lub na czas sprawowania określonej funkcji).

Kwestiami, które powinny być brane pod uwagę, są: problem zróżnicowanej odpowiedzialności materialnej członków zarządu, świadczących swoje usługi na podstawie umów cywilnoprawnych, a umów o pracę za szkody wyrządzone spółce oraz ewentualne normy czasu pracy. Odpowiedzialność członków zarządu, regulowana przepisami k.s.h., jest pełna, a uregulowania kodeksu pracy wprowadzają w tym zakresie ograniczenia.

Wprawdzie orzecznictwo Sądu Najwyższego zdaje się skłaniać ku możliwości ponoszenia pełnej odpowiedzialności także osób z kadry zarządzającej, będących jednocześnie pracownikami — przesądzając o możliwości stosowania surowszego, w porównaniu z przepisami prawa pracy, rygoru odpowiedzialności regulowanego k.s.h. — jednak tylko w odniesieniu do czynności, związanych bezpośrednio z zarządzaniem, dodatkowo w przypadku, w którym można członkowi zarządu przypisać winę. Ponadto zawarcie z członkiem zarządu umowy o pracę może utrudniać dostosowanie modelu współpracy do potrzeb spółki, właśnie np. w zakresie czasu pracy.

Nie sposób określić jednoznacznie, jakiego rodzaju umowa będzie najbardziej właściwa i najbardziej korzystna dla spółki. Jednak dokonując wyboru, należy mieć na względzie fakt, że umowy cywilnoprawne pozostawiają większą swobodę w kształtowaniu relacji pomiędzy poszczególnymi członkami zarządu a spółką. Dlatego bardziej korzystnej dla spółki wydaje się jednak wybór umowy cywilnoprawnej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu