Jaki podatek od dywidendy

Anna Bryńska
opublikowano: 09-08-2005, 00:00

Jestem przedstawicielem spółki z o.o. Zamierzamy wypłacić dywidendę dwóm niemieckim wspólnikom (spółkom kapitałowym). Jeden ze wspólników jest właścicielem 10 proc. udziałów w kapitale spółki polskiej, drugi 90 proc. udziałów. Obydwie spółki mają udziały od 5 lat. Czy przy wypłacie dywidendy powinniśmy zastosować stawkę podatku wynikającą z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania pomiędzy Polską i Niemcami? A może raczej należy zastosować przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i w ogóle nie pobierać podatku, jako że dywidendę otrzymają spółki z Unii Europejskiej?

Dywidendy wypłacane przez spółki polskie ustawowo podlegają opodatkowaniu stawką 19 proc. Natomiast jeśli odbiorcą dywidendy jest osoba zagraniczna, to zastosowanie znajdą postanowienia umowy o zapobieganiu podwójnemu opodatkowaniu. W takim przypadku polska spółka zobowiązana jest potrącić podatek w wysokości wynikającej z umowy, a nie z ustawy. Koniecznym jest jednak uzyskanie przez spółkę od podatnika (wspólnika uzyskującego taką dywidendę) tzw. certyfikatu rezydencji podatkowej, potwierdzającego, iż wspólnik podlega w danym kraju opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów.

W tym przypadku mamy do czynienia ze spółkami niemieckimi, tj. rezydentami w Unii Europejskiej, stąd musimy także uwzględnić polskie przepisy wewnętrzne, regulujące takie sytuacje. Od 1 stycznia 2005 r., zgodnie z art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, dochód z tytułu dywidendy spółki z kraju UE jest zwolniony z podatku w Polsce, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

- spółka polska płaci podatek dochodowy w Polsce;

- uzyskująca dochody spółka zagraniczna jest rezydentem podatkowym w państwie członkowskim Unii Europejskiej;

- dochody uzyskiwane są z udziału w zysku osoby prawnej, w której kapitale spółka uzyskująca ten dochód posiada bezpośrednio w 2005 r. nie mniej niż 20 proc. udziałów,

- spółka zagraniczna posiada udziały w spółce polskiej nieprzerwanie przez 2 lata.

Wynika z tego, że wspólnik niemiecki, który posiada przez 5 lat 90 proc. udziałów w kapitale polskiej spółki, nie będzie podlegał w Polsce podatkowi od dywidendy. Wobec wspólnika niemieckiego posiadającego 10 proc. udziałów zastosowanie znajdą postanowienia umowy o zapobieganiu podwójnemu opodatkowaniu. Spółka polska potrąci przy wypłacie dywidendy dla wspólnika niemieckiego 5 proc. podatku. Stawka ta stosowana jest, gdy wspólnik posiada co najmniej 10 proc. udziałów w kapitale spółki.

Anna Bryńska, radca prawny w kancelarii Lovells

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bryńska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu