Jan Dworak ponownie wybrany prezesem TVP

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 26-04-2006, 07:05

Jan Dworak został ponownie wybrany prezesem TVP. Dworak będzie jednoosobowo zarządzał telewizją publiczną (dotychczas zarząd był pięcioosobowy). Nową kadencję prezes rozpocznie po odbyciu Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy TVP. Minister Skarbu nie ogłosił jeszcze kiedy się ono odbędzie.

Jan Dworak został ponownie wybrany prezesem TVP. Dworak będzie jednoosobowo zarządzał telewizją publiczną (dotychczas zarząd był pięcioosobowy). Nową kadencję prezes rozpocznie po odbyciu Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy TVP. Minister Skarbu nie ogłosił jeszcze kiedy się ono odbędzie.

Za kandydaturą Dworaka głosowało 5 członków Rady Nadzorczej przy siedmiu głosujących. W głosowaniu udziału nie wzięli Adam Pawłowicz i Anna Milewska. Oboje argumentowali to brakiem czasu i niemożnością dalszego uczestniczenia w posiedzeniu Rady Nadzorczej - poinformował we wtorek w nocy przewodniczący Rady nadzorczej TVP prof. Tadeusz Kowalski.

W konkursie ponadto startowali - obecny wiceprezes TVP Piotr Gaweł, który tuż przed rozstrzygnięciem wycofał się z konkursu oraz publicystka Jolanta Kessler-Chojecka.

Nowowybrany prezes powiedział dziennikarzom, że zdaje sobie sprawę, iż nowa Rada Nadzorcza TVP, którą w poniedziałek wybrała Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT) może chcieć wybrać inny zarząd TVP.

"Tak może być, jest taka możliwość i jest ona bardzo prawdopodobna, ale to nie miało wpływu na moją decyzję o kandydowaniu. Chodzi o to, żeby spółka miała swoje władze. Jeśli nowa Rada Nadzorcza uzna, że inne rozwiązanie jest właściwsze no to ja się podporządkuję" - powiedział tuż po wyborze dziennikarzom Dworak. 

Przewodniczący Rady Nadzorczej TVP prof. Tadeusz Kowalski podkreślił natomiast, że Rada wybrała "najlepszego prezesa, spośród osób, które przystąpiły do konkursu".

"Jest to człowiek, który gwarantuje niezależność mediów publicznych. Rada nigdy nie kierowała się prostym ineteresem politycznym i do końca udowodniła, że w taki sposób potrafi postępować" - dodał Kowalski.

Pytany o to, czy nie obawia się, że nowowybrany prezes będzie urzędował najwyżej kilka tygodni, bo nowa Rada Nadzorcza TVP może chcieć sama wybrać nowy zarząd TVP powiedział, że "niczego nie można wykluczyć"

 "Nie będzie to jednak odpowiedzialność ani moja, ani tej Rady Nadzorczej. Nowi ludzie, którzy przyjdą biorą to na swoje sumienie. Do mnie należy zwołanie pierwszego posiedzenia nowej Rady Nadzorczej i mam na to 30 dni od momentu odbycia Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy TVP" - wyjaśnił Kowalski.

Gaweł, który tuż przed rozstrzygnięciem konkursu zrezygnował z ubiegania się o fotel prezesa powiedział, że była to właściwa decyzja.

"W poniedziałek została wybrana nowa Rada nadzorcza TVP. Zadania, które stoją przed nowym zarządem, prezesem to wyzwania przebudowy TVP w nowoczesną, dobrze zarządzaną firmę, która musi sprostać wyzwaniom zmieniającego się zupełnie rynku i oczekiwania widza. Po to, by prezes mógł te zadania zrealizować musi mieć zaufanie nie tylko starej, ale i również nowej Rady Nadzorczej" - powiedział Gaweł.

"Gdybym swoje prywatne ambicje przedkładał ponad interes spółki byłoby to niewłaściwe" - dodał.

Konkurs na prezesa TVP ogłoszono 4 kwietnia. Jak wyjaśnił przewodniczący Rady Nadzorczej TVP ekspresowe tempo konkursu i uproszczony sposób postępowania (na zgłaszanie kandydatur było nieco ponad tydzień) wynikało z faktu, że mniej więcej za miesiąc wygasają kadencje zarówno rady nadzorczej, jak i obecnego zarządu TVP. Według rady, taka sytuacja byłaby niebezpieczna dla telewizji, bowiem spółka pozostałaby bez organów nadzorczych, a wówczas sąd mógłby wyznaczyć jej kuratora.

Zanim Rada Nadzorcza ponownie wybrała Dworaka przyjęła sprawozdanie obecnego zarządu TVP z działalności spółki w 2005 r. i wystąpiła do ministra skarbu jako Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy TVP o zatwierdzenie sprawozdania.

Rada Nadzorcza TVP postanowiła również wystąpić do Walnego Zgromadzenia z wnioskami o udzielenie absolutorium z wykonania obowiązków w roku 2005 dla: Jana Dworaka - prezesa Zarządu TVP, Piotra Gawła - członka Zarządu ds. reklamy i marketingu, Stanisława Wójcika - członka Zarządu ds. ekonomiczno-finansowych i Marka Hołyńskiego - członka Zarządu ds. ds. nowych technologii i rozwoju (zawieszonego w czynnościach 9 września 2005 r.).

Jednocześnie Rada Nadzorcza TVP S.A. będzie wnioskować o odmowę udzielenia absolutorium Ryszardowi Pacławskiemu, który jest członkiem zarządu do spraw programowych, zawieszonym w czynnościach od września 2004 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Jan Dworak ponownie wybrany prezesem TVP