Japoński eksport kontynuuje zjazd

opublikowano: 18-07-2019, 06:35

W czerwcu 2019 r. po raz siódmy z rzędu odnotowano spadek japońskiego eksportu. Eksperci podkreślają, że spowolnienie globalnego wzrostu oraz niepewność co do wymiany handlowej hamują ekspansję trzeciej pod względem wielkości gospodarki na świecie.

Sprzedaż zagraniczna Japonii zmniejszyła się w miesiącu kończącym pierwsze półrocze o 6,7 proc. w porównaniu z czerwcem 2018 r., wynika z danych zaprezentowanych przez tamtejsze ministerstwo finansów. Największy udział w spadkowej tendencji miały mniejsze dostawy elementów półprzewodnikowych oraz części samochodowych. 

Zobacz więcej

Terminal kontenerowy w porcie w Tokio (Japonia), eksport

Bloomberg

Odczyt okazał się słabszy niż oczekiwali ekonomiści, których mediana prognoz wskazywała na spadek rzędu 5,4 proc.

Mocny spadek odnotowano również w przypadku importu, który w czerwcu obniżył się o 5,2 proc. przy medianie oczekiwań na poziomie zaledwie -0,2 proc.

W efekcie, bilans handlowy Japonii odnotował nadwyżkę rzędu 589,5 mld jenów.

Japoński eksport do Chin zmniejszył się w czerwcu aż o 10,1 proc. podczas gdy dostawy do Europy spadły o 6,7 proc. Wzrost, sięgający 4,8 proc., wygenerowany został natomiast w przypadku sprzedaży do Stanów Zjednoczonych.

Utrzymujący się spadek eksportu źle wróży japońskiej gospodarce, która musi utrzymać dynamikę, ponieważ na październik zaplanowane jest podwyższenie podatku od sprzedaży.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu