Jastrzębska dostała więcej czasu

Barbara Warpechowska
opublikowano: 03-12-2015, 22:00

Jastrzębska Spółka Węglowa zyskała czas na restrukturyzację zadłużenia.

astrzębska Spółka Węglowa (JSW) porozumiała się ze swoimi obligatariuszami w sprawie scenariusza restrukturyzacji zadłużenia i zawarcia umowy restrukturyzacyjnej do 30 czerwca 2016 r. — poinformowała 1 grudnia górnicza spółka. Program emisji obligacji opiewał na 700 mln zł i 163,75 mln USD. Zaangażowały się w niego Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski, Bank Gospodarstwa Krajowego, PZU Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych BIS 1 oraz ING Bank Śląski.

Ten ostatni już skorzystał z opcji wcześniejszego wykupu części papierów. Taka opcja przysługiwała obligatariuszom od 31 lipca 2015 r., ponieważ wobec niekorzystnej sytuacji rynkowej górnicza spółka do 30 lipca 2015 r. nie wywiązała się ze zobowiązania do emisji obligacji na rynkach międzynarodowych.

Po tym, jak ING Bank Śląski zażądał wcześniejszego wykupu obligacji, w połowie września zarząd JSW i związki zawodowe podpisały porozumienie dotyczące ograniczenia części świadczeń pracowniczych, aby stworzyć podstawę do dalszych negocjacji z bankami i zwiększyć szanse na zachowanie płynności finansowej spółki.

Według nowych ustaleń JSW i instytucje finansowe mają się porozumieć do końca czerwca. Do tego czasu obligatariusze powstrzymają się od wykonania swoich praw, wynikających z możliwości żądania wcześniejszego wykupu obligacji. JSW zobowiązała się też wobec BGK, PKO BP oraz PZU FIZAN dokonać 18 grudnia wcześniejszego wykupu obligacji na łączną kwotę 15 mln zł. Po trzech kwartałach przychody JSW wyniosły 5,1 mld zł, a strata netto ponad 622 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu