Jawar zaoferuje perlitowe pustaki

opublikowano: 29-08-2017, 22:00

Na początku września firma z Ciechanowa rusza z produkcją ceramicznych systemów kominowych w perlitobetonowej obudowie.

Nowa fabryka Jawaru, producenta kominów i elementów kominowych, otwarta na niezagospodarowanym dawnym terenie industrialnym w Glinojecku, planuje wytwarzać nawet 400 km gotowych systemów kominowych rocznie. Będzie produkowała elementy perlitowe, wykorzystywane w kompletnych systemach kominowych firmy, które trafią na rynki polski, norweski i fiński.

— Będziemy produkować 20 różnych kształtów pustaków. Po osiągnięciu pełnej sprawności chcemy wytwarzać około 1 miliona pustaków rocznie. Planujemy sprzedaż nie tylko w Polsce, ale także w krajach bałtyckich i Europy Środkowej — mówi dr Paweł Jarzyński, prezes Jawaru. Perlit ekspandowany jest nowoczesnym źródłem izolacji kominów — odporny na wysoką temperaturę, o niskiej przewodności cieplnej, obojętny chemicznie i wykazujący dużą stabilność fizyczną pozwala na uzyskanie lepszego ciągu.

Pustaki perlitobetonowe są ponadto lżejsze od tych z kermazytobetonu i zapewniają większą izolacyjność. Perlit ekspandowany znajduje zastosowanie również m.in. w hutnictwie, rolnictwie czy ogrodnictwie. Branża producentów systemów kominowych jest dość zróżnicowana.

— Na rynku wciąż spotyka się tradycyjne kominy murowane z cegły. Jednak coraz częściej do ich budowy wykorzystuje się inne materiały, przede wszystkim ceramikę. Systemowe kominy ceramiczne w ostatnich latach stały się praktycznie standardem w nowym budownictwie. Wciąż jeszcze są to głównie kominy z ceramiką tradycyjną, ale coraz popularniejsze stają się nowoczesne systemy z ceramiką izostatycznie prasowaną. To nowa generacja kominów, która jest przyszłością branży — mówi Waldemar Drożdżol, prezes Korporacji Kominiarzy Polskich. Ze względu na to, że każdy dom jest wyposażony w komin, rynek oceniany jest jako dojrzały i ustabilizowany.

— Sprzedaż i budowa systemów kominowych reaguje analogicznie do rynku mieszkaniowego. W ostatnim czasie nastąpiło ożywienie w branży, co jest spowodowane rozwojem budownictwa. Szczególny wzrost odnotowują jednak te segmenty rynku, które oferują najnowocześniejsze produkty kominowe, umożliwiające poza odprowadzaniem spalin również doprowadzenie powietrza do spalania i odzysk ciepła — dodaje Waldemar Drożdżol.

Otwarcie fabryki w Glinojecku pod Ciechanowem jest zwieńczeniem pierwszego etapu budowy. W drugim etapie powstanie zakład do produkcji ceramiki izostatycznie prasowanej (jest już produkowana w fabryce w Ciechanowie) i nowoczesna linia do kompletowania kominów. Cały proces produkcji będzie wyposażony w filtry najnowszych generacji oraz instalacje ekologiczne, ma działać w sposób bezodpadowy, a więc przyjazny dla środowiska. Zatrudnienie w pierwszym etapie inwestycji docelowo znajdzie 20 osób, a w obu etapach — 50.

20 mln zł Tyle wyniesie koszt budowy fabryki w Glinojecku pod Ciechanowem. 9,5 mln zł z tej kwoty sfinansuje dotacja otrzymana od UE w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Patrycja Łuszczyk

Polecane