Jeśli wynajmować, to w Gdańsku

opublikowano: 19-11-2018, 22:00

Wśród największych polskich miast najwyższą rentowność najmu osiągnąć można w Gdańsku, wynika z szacunków Domiporta.pl i Home Brokera.

Stawka netto to ponad 6 proc., co jest wypadkową umiarkowanie wysokich cen mieszkań (mediana ceny mkw. jest niższa niż w Krakowie i Wrocławiu) i relatywnie wysokiej ceny najmu mkw. (47,5 zł za mkw. — drożej jest tylko w Warszawie). W obliczeniach uwzględniono czynsz do spółdzielni lub wspólnoty, podatek i ryzyko tego, że mieszkanie nie będzie wynajęte przez cały rok (przyjęto, że przez 1,5 miesiąca będzie stało puste).

„W przypadku inwestowania w mieszkanie na wynajem nic nie jest gwarantowane. Z punktu widzenia inwestora kluczowe jest, by mieszkanie kupić jak najtaniej, a wynająć jak najdrożej. Istotny jest też jednak czas, w którym najemca zostanie znaleziony. Mieszkanie stojące miesiącami puste tylko generuje obciążenia. Kolejnym ryzykiem są dodatkowe koszty związane z lokalem. Z jednej strony należy pamiętać o okresie pomiędzy zakupem mieszkania a jego wynajęciem. Niektóre nieruchomości wymagają remontu (czy choćby odświeżenia), inne doposażenia — bezkosztowo udaje się to zrobić bardzo rzadko” — podkreślają analitycy Home Brokera, którzy na liście rodzajów ryzyka umieścili także dewastację nieruchomości, problemów z płatnościami i wyprowadzkę najemcy po wygaśnięciu umowy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy