Jest już chętny na kupno Innogy

Małgorzata Birnbaum
19-02-2002, 00:00

Innogy Holdings, brytyjski dostawca energii, dostał ofertę przejęcia za prawie 3 mld GBP (47,9 mld zł). Nie wiadomo, czy propozycji nie jest więcej i od kogo pochodzą. Analitycy podejrzewają niemiecki RWE.

Akcje Innogy Holdings, firmy zajmującej się dostarczaniem energii, podrożały o ponad 20 proc., gdy okazało się, że jest chętny na jej przejęcie.

— Zarząd Innogy potwierdza, że spotkał się z zainteresowaniem, co może, choć nie musi, zaowocować złożeniem oferty kupna spółki — brzmi komunikat firmy.

Nadal jednak nie wiadomo, ile firm przygląda się Brytyjczykom i jakie to podmioty. Analitycy wskazują na niemiecki RWE, ale koncern nie potwierdza tych informacji. Spekulacje opierają się na wypowiedzi szefa RWE z ubiegłego roku.

— Wielka Brytania i Hiszpania to szczególnie interesujące rynki —powiedział Dietmar Kuhnt, dyrektor zarządzający RWE.

Koncern RWE wydał 17 mld USD (70,6 mld zł) na akwizycje w dziale dostarczania wody. W 2000 r. zapłacił 9,8 mld USD (40,7 mld zł) za Thames Water i w ten sposób stał się trzecią firmą zajmującą się dystrybucją wody. We wrześniu firma zgodziła się kupić American Water Works za 7,6 mld USD (31,5 mld zł). W ubiegłym miesiącu RWE kupił za 4,1 mld EUR (14,8 mld zł) Transgas, czeskiego dystrybutora gazu. Wczoraj spółka kupiła 49 proc. w polskim Kri, który też dostarcza gaz ziemny.

Jednak pieniądze na przejęcia mają także włoski Enel, francuski Electricite de France i niemiecki E.ON.

Wielka Brytania jest o tyle interesująca, że jako pierwsza w Europie przeprowadziła liberalizację rynku energii. W ubiegłym roku przejęcia brytyjskich firm z sektora użyteczności publicznej sięgnęły 29,3 mld USD (121,6 mld zł). Innogy, który ma 7 mln klientów, jest drugim w Wielkiej Brytanii dostarczycielem gazu i pierwszym dostawcą energii.

Spekulacje o przejęciu Innogy nikogo nie dziwią. W ubiegłym roku koncern, który powstał z przekształcenia dawnego monopolisty National Power, kupił dwie firmy — Yorkshire Electricity i Northern Electric. Dług firmy wzrósł w związku z tym do 2,38 mld GBP (14,2 mld zł). Był więc wyższy niż — do wczoraj — wartość firmy. Po poniedziałkowym skoku cen akcji wartość Innogy wzrosła do 2,86 mld GBP (17,1 mld zł).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Birnbaum

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / / Jest już chętny na kupno Innogy