Czytasz dzięki

Jest śledztwo w sprawie JW Construction

opublikowano: 17-03-2019, 22:00

Nikomu nie postawiono zarzutów, ale donos drobnego akcjonariusza doprowadził do wszczęcia śledztwa. Inna prokuratura zajmuje się sędzią, którego wyrok jest istotny dla sprawy

Pod koniec października do prokuratury trafił donos drobnego akcjonariusza JW Construction Holding (JWCH), który zarzuca zarządowi spółki niegospodarność przy sprzedaży nieruchomości we Wrocławiu. JWCH za działkę wzięło milion złotych, podczas gdy wedle akcjonariusza jej wartość rynkowa wynosiła 26,6 mln zł. JWCH zwraca jednak uwagę, że działka miała obciążoną hipotekę, a bank zwrócił się już do spółki o spłatę 25 mln zł.

Prokuratura uznała jednak, że sprawie należy przyjrzeć się bliżej. 27 lutego 2019 r. przekształciła postępowanie sprawdzające w śledztwo w kierunku czynu z art. 296 §1 i §3 Kodeksu karnego, czyli nadużycia zaufania lub niedopełnienia obowiązku w obrocie gospodarczym.

— Postępowanie nadal jest na wstępnym etapie. Nie informujemy o wykonanych i planowanych czynnościach. Śledztwo toczy się w sprawie. Nikomu nie przedstawiono zarzutów — podkreśla Marcin Saduś, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga.

JWCH nie komentuje działań prokuratury.

Osiem dni po wszczęciu śledztwa w sprawie ewentualnej niegospodarności zarządu JWCH inna prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie działań sędziego, który wydawał prawomocny wyrok, na mocy którego działka sprzedana potem przez JWCH pozostała własnością tej spółki. Było to w zasadzie więcej niż chciało JWCH.

Giełdowy deweloper chciał bowiem, by partner, z którym miał pierwotnie realizować inwestycję, oddał mu przekazane w kilku ratach 11 mln zł, a w zamian zabrał sobie działkę.

Sąd pierwszej, a potem drugiej instancji uznał jednak, że pieniądze się JWCH należą, ale działka z obciążoną hipoteką również. W uzasadnieniu wyroku z drugiej instancji są fragmenty będące kopią uzasadnienia pierwszego wyroku (te same błędy interpunkcyjne i literówki). Tyle że sędzia nie mógł ich po prostu komputerowo skopiować z wcześniejszego orzeczenia, ponieważ nie zostało ono jeszcze opublikowane w internetowym Portalu Orzeczeń Sądów Powszechnych. Ewentualnie mógł je po prostu przepisać z papierowej wersji orzeczenia. I właśnie nad tym pochyla się prokuratura. Śledztwo dotyczy bowiem „nieustalenia stanu faktycznego przyjętego za podstawę wyrokowania” oraz niedokonania „samodzielnej i bezstronnej oceny zgromadzonych w sprawie dowodów”.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Pięć lat na co piątą akcję

W piątek 15 marca 2019 r. nadzwyczajne walne zgromadzenie JWCH zdecydowało o skupie 20 proc. akcji. W obecnej strukturze akcjonariatu papiery, których nie kontroluje Józef Wojciechowski, stanowią przy tym tylko 10 proc. Skup akcji może zaś być prowadzony zarówno w formie transakcji sesyjnych, jak i zaproszeń do sprzedaży akcji składanych poza rynkiem regulowanym, ale skierowanych do wszystkich akcjonariuszy. Spółka ma za swoje walory płacić 2,18-3,40 zł. Cały program może ją więc kosztować 38,7-60,4 mln zł. Obecny kurs to około 2,70 zł. 2,18 zł stanowi pięcioletnie minimum. Upoważnienie zarządu do skupu akcji własnych obowiązuje do 14 marca 2024 r. Nabyte akcje mogą być potem odsprzedane, przeznaczone na programy motywacyjne dla kadry menedżerskiej lub umorzone.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane