Jest szansa na większe zainteresowanie inwestorów

Agnieszka Berger
14-07-2004, 00:00

Wkrótce resort skarbu powinien ogłosić powtórny przetarg na Zespół Elektrowni Ostrołęka. Tym razem można oczekiwać większej frekwencji.

W najbliższych dniach Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) powinno ponownie spróbować sprzedać Zespół Elektrowni Ostrołęka (ZEO). Z nieoficjalnych informacji wynika, że doradca prywatyzacyjny, giełdowa spółka DGA, „stoi w blokach”, czekając aż resort wyznaczy datę publikacji zaproszenia do rokowań. Podobnie jak poprzednio MSP zaoferuje potencjalnym inwestorom 85 proc. akcji elektrowni. Tym razem jednak przetarg ma szansę zakończyć się sukcesem. Poprzednio przez etap wstępnej selekcji przebrnęła tylko jedna oferta – belgijskiego Electrabela (właściciela Elektrowni Połaniec). Zaproponowaną przez Belgów cenę MSP uznało wówczas za nie do przyjęcia. W rezultacie przetarg unieważniono.

W drugim podejściu może być inaczej. W środowisku firm doradczych mówi się, że obok Belgów, którzy są pewniakami, o Ostrołękę mogą powalczyć Szwedzi z Vattenfalla i Francuzi z EDF.

— Skoro jest jeden tak zdeterminowany kandydat na nabywcę ZEO, mogą pojawić się także inni. Wprawdzie spółka nadal ma problem z poważnym przerostem zatrudnienia, ale ma też zalety. Jeden z jej bloków to tzw. must run, czyli jednostka, która ze względu na lokalizację w systemie energetycznym, musi produkować. Ponadto ZEO zaopatruje położoną w pobliżu fabrykę papieru. Podpisanie długoterminowej umowy z takim odbiorcą uczyniłoby z elektrowni samograj — ocenia przedstawiciel jednej z firm doradczych.

Jego zdaniem, w dłuższej perspektywie ZEO, z uwagi na lokalizację, może okazać się atrakcyjnym punktem do wybudowania źródła zasilanego gazem, co również może przyciągnąć nabywców.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Berger

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Jest szansa na większe zainteresowanie inwestorów