Jest w BOG-u nadzieja

ET
opublikowano: 24-04-2009, 00:00

Barometr bezpieczeństwa w obrocie gospodarczym pokazuje nadchodzący niż. Na szczęście widać też przebłyski optymizmu.

Barometr bezpieczeństwa w obrocie gospodarczym pokazuje nadchodzący niż. Na szczęście widać też przebłyski optymizmu.

InfoMonitor Biuro Informacji Gospodarczej podał najnowsze informacje o samopoczuciu przedsiębiorców, publikując wyniki wskaźnika BOG (barometr bezpieczeństwa w obrocie gospodarczym) za pierwszy kwartał. To szósty odczyt od momentu powstania wskaźnika w listopadzie 2007 r. I najgorszy. W skali od -100 do +100 na koniec marca wyniósł 3,81 pkt (na starcie miał 25,71 pkt, a w styczniu tego roku 10,34 pkt). Nic dziwnego. Tylko 38 proc. firm nie wie, co to kryzys, natomiast 60 proc. już odczuło jego skutki: straciło klientów (53 proc. odpowiedzi), nie płaci rachunków w terminie (59 proc.) albo nie otrzymuje faktur na czas (75 proc.).

Badanie prowadzono w trzech grupach: dostawców usług masowych, finansowych i pozostałych przedsiębiorstw. Z ankiet wynika, że kryzys przetoczył się już przez firmy finansowe, dla których BOG spadł do najniższego poziomu — 0,06 pkt (z 6,1 pkt w styczniu). Odczuwa go już sektor przedsiębiorców, w którym wskaźnik zjechał nieco mniej — do 44 pkt, podczas gdy kwartał wcześniej przekraczał 12 pkt. Nie dotarł jeszcze do konsumentów, co widać po nastrojach w usługach masowych. Są stosunkowo niezłe: w grupie telekomów, spółdzielni mieszkaniowych, kablówek BOG spadł do 9,93 pkt z 13,58 pkt w styczniu.

Z największą obawą w przyszłość patrzą przedsiębiorcy. Co dziesiąty spodziewa się, że sytuacja jego firmy w najbliższym półroczu znacząco się pogorszy. Takiego pesymizmu nie widać ani w usługach masowych, ani finansowych, gdzie żaden z respondentów nie ma przed oczami tak czarnego scenariusza.

Inna sprawa, że wśród małych i średnich przedsiębiorców ocena sytuacji nie jest aż tak dramatyczna. Źle oceniają stan polskiej gospodarki — to fakt. Ale pytani o swoje własne interesy, w większości odpowiadają, że nie odczuli zmian na gorsze w ostatnim czasie (46 proc.) lub im się poprawiło (11 proc.). Również na przyszłość patrzą przez różowe okulary. Dwie piąte ankietowanych nie spodziewa się większych zmian w najbliższym czasie. 1/4 prorokuje pogorszenia, ale tyle samo wróży sobie poprawę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ET

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu