Jose Manuel Barroso broni rafinerii w Możejkach

RB, PAP
03-04-2007, 00:00

Litewska rafineria trafiła w ręce Polaków — to zniewaga dla Rosji. Kreml mści się i jak zwykle odwraca kota ogonem.

Litewska rafineria trafiła w ręce Polaków — to zniewaga dla Rosji. Kreml mści się i jak zwykle odwraca kota ogonem.

Jose Manuel Barroso, przewodniczący Komisji Europejskiej, zapowiedział interwencję w sprawie konfliktu Litwy z Transnieftem, rosyjskim konsorcjum naftowym, który wstrzymał dostawy ropy dla rafinerii Możejki. Ma opowiedzieć się w nim po stronie Wilna.

— To nie jest wyłącznie problem Litwy, lecz całej Unii Europejskiej. Mam nadzieję, że znajdziemy konstruktywne rozwiązanie — tłumaczył Jose Manuel Barroso w wywiadzie dla litewskiej telewizji.

Przewodniczący KE podejmie ten temat podczas szczytu UE — Rosja, który odbędzie się 16 i 17 kwietnia w Samarze. Zaapelował również do polityków rosyjskich o przestrzeganie zasad współpracy energetycznej między Unią a Rosją.

Rafineria w Możejkach, która od grudnia jest własnością PKN Orlen, nie otrzymuje ropy rurociągiem Przyjaźń. Transnieft tłumaczy to awarią, ale trwa ona już bardzo długo, bo od lipca 2006 r. Politycy litewscy uważają, że zakręcenie kurka z ropą jest politycznym szantażem i zemstą za sprzedaż Możejek polskiej, a nie rosyjskiej firmie.

W reakcji Litwa zapowiedziała przyłączenie się do polskiego weta w sprawie rozmów UE — Rosja, dotyczących nowej umowy o partnerstwie i współpracy.

Od czasu wstrzymania dostaw Litwa sprowadza surowiec drogą morską przez terminal w Butyndze.

Siemion Wajnsztok, szef Transnieftu, oświadczył niedawno, że rurociąg może zostać w ogóle zamknięty ze względu na wysokie koszty naprawy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: RB, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Jose Manuel Barroso broni rafinerii w Możejkach