JP Morgan prognozuje spowolnienie gospodarki USA

opublikowano: 21-11-2018, 09:51

Ekonomiści JP Morgan spodziewają się spowolnienia wzrostu amerykańskiej gospodarki w 2019 r.

Dynamika wzrostu PKB ma wyhamować do 1,9 proc. Zdaniem przedstawicieli banku, gospodarka wyhamuje po prognozowanym boomie w czwartym kwartale 2018 r. (oczekuje się wzrostu rzędu 3,1 proc. r/r) ponieważ polityka fiskalna, monetarna i handlowa staną się mniej wspierające gospodarkę lub staną się bardziej restrykcyjne.

USA
Zobacz więcej

USA fot. Bloomberg

Ale nawet przy wolniejszym wzroście płace będą rosły wraz z zaostrzeniem sytuacji na rynku pracy.

Sądzimy, że Fed będzie musiał podejmować umiarkowane działania w zakresie wzrostu stóp procentowych, podnosząc je czterokrotnie, tak by na koniec przyszłego roku bencharkowa stopa kształtowała się na poziomie od 3,25 do 3,50 proc. – oceniają ekonomiści JP Morgan. 

Obecna prognoza Fed przewiduje trzy podwyżki stóp procentowych w przyszłym roku i jeszcze jedną w tym roku, w grudniu.

Ekonomiści oczekują, że wzrost utrzyma się powyżej 2 procent w pierwszym i drugim kwartale 2019 r., PKB ma wzrosnąć odpowiednio o 2,2 i 2 pro. zanim spadnie do 1,7 proc. w trzecim kwartale i 1,5 proc. w czwartym kwartale. Po raz ostatni amerykańska gospodarka rozwijała się w tempie poniżej 2 proc. w pierwszym kwartale 2017 r.

Dzięki wzrostowi podatków i bodźcom wzrost gospodarczy osiągnął najwyższy poziom 4,2 procent w drugim kwartale 2018 r. Ekonomiści stwierdzili, że polityka pieniężna, wspierająca wzrost przez dekadę, zbliży się do neutralnej pozycji, a polityka fiskalna będzie wspierać rozwój w 2019 r., ale zdecydowanie mniej niż w roku bieżącym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, CNBC

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu