Już ponad 60 rubli za dolara

PAP, DI
opublikowano: 15-12-2014, 13:14

Waluta narodowa Rosji w poniedziałek znów rekordowo straciła na wartości. Moskiewscy analitycy tłumaczą, że presję na kurs rubla wywiera przede wszystkim spadek cen ropy naftowej na świecie.

Notowania USD/RUB w poniedziałek
Wyświetl galerię [1/3]

Notowania USD/RUB w poniedziałek

Na giełdzie w Moskwie za dolara płacono nawet 60,4674 rubli. Za euro trzeba było zapłacić nawet 75,1618 rubli. Tak tania rosyjska waluta nie była nigdy.

Analitycy prognozują, że trend ten - mimo interwencji Banku Rosji na rynku - utrzyma się, gdyż również ceny ropy wciąż spadają. Zdaniem ekspertów ropa Brent wkrótce może zbliżyć się do granicy 60 dolarów za baryłkę. W poniedziałek rano na giełdzie w Londynie ten gatunek "czarnego złota" kosztował 62,51 USD, a w piątek jego cena zjechała nawet do 61,85 dolarów.

Bank Rosji, tj. bank centralny Federacji Rosyjskiej, starając się ustabilizować sytuację na rynku walutowym, w ubiegłym tygodniu sprzedał około 1,7 mld dolarów ze swoich rezerw. A od początku grudnia - ponad 6 mld USD.

Według cytowanego przez dziennik "Wiedomosti" analityka Sbierbanku Władimira Pantjuszyna bez interwencji Banku Rosji dolar kosztowałby już ponad 60 rubli.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP, DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Już ponad 60 rubli za dolara