Kaczor: tak szybko PKB nie rosło od dwóch lat

PAP
opublikowano: 14-11-2013, 10:50

Główny ekonomista Banku Gospodarstwa Krajowego Tomasz Kaczor o czwartkowym szybkim szacunku GUS dotyczącym dynamiki PKB w trzecim kwartale br., która wyniosła 1,9 proc. rdr oraz 0,6 proc. kdk:

Zobacz więcej

Tomasz Kaczor, fot. Borys Skrzyński

"Według wstępnych szacunków GUS produkt krajowy brutto w trzecim kwartale br. silnie przyspieszył, z 0,8 proc. w drugim kwartale do 1,9 proc. rok do roku. Spodziewano się wzrostu PKB o 1,6 proc. rok do roku. Po wyeliminowaniu wahań wynikających z czynników sezonowych kwartalny wzrost PKB wyniósł 0,6 proc., w drugim kwartale było to 0,5 proc. rok do roku.

Tak szybko PKB nie zwiększało się w ciągu ostatnich dwóch lat i nie ma już wątpliwości, że ożywienie gospodarcze stało się twardą rzeczywistością. W tej sytuacji najważniejsze staje się pytanie o jego trwałość, szczególnie wobec zaobserwowane wyhamowania w strefie euro.

GUS nie podaje na razie danych na ten temat, ale sądzimy, że za wyższą dynamiką PKB stoi wyraźne ożywienie popytu krajowego, przede wszystkim konsumpcji prywatnej, co sprzyja utrwaleniu wzrostu. Duże było zapewne zwiększenie stanu zapasów przedsiębiorstw – czynnik ten oddziaływał negatywnie w poprzednim kwartale i niewykluczone, że firmy odrabiały zaległości i gromadziły zapasy mając przed sobą wyraźną perspektywę ożywienia. Najnowsze dane cząstkowe potwierdzają, że handel zagraniczny był prawdopodobnie nadal istotnym pozytywnym kontrybutorem do wzrostu. Najciekawsze z punktu widzenia perspektyw wzrostu jest jednak to, jak zmieniły się inwestycje – ale na tę informację przyjdzie nam poczekać jeszcze dwa tygodnie.

Nieco wyższe od prognoz PKB nie zmienia faktu, że inflacja prawdopodobnie jeszcze przez dłuższy czas pozostanie poniżej celu NBP, co będzie głównym czynnikiem utrzymującym stopy procentowe na obecnym poziomie".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Kaczor: tak szybko PKB nie rosło od dwóch lat