Kadry informatycznie zaniedbane

  • Dorota Czerwińska
opublikowano: 08-06-2015, 00:00

Programy komputerowe mogą pomóc lepiej zarządzać wiedzą i rozwojem pracowników, ale HR jest słabo zinformatyzowany.

Firmy na ogół mają informatyczne systemy kadrowo-płacowe. Ale rzadko stosują zaawansowane rozwiązania wspierające zarządzanie ludźmi. — W czasie kryzysu lub spowolnienia gospodarczego najszybciej tnie się koszty w marketingu i HR. Duże firmy realizowały kosztowne inwestycje w systemy IT, ale głównie w produkcji, finansach, logistyce, magazynach, zapominając, że największy i nie wykorzystany potencjał tkwi nie w maszynach,lecz w pracownikach — mówi Anna Węgrzyn, kierownik projektu mHR, specjalistka HR w BPSC.

Systemy IT nie rozwiążą problemów w zarządzaniu ludźmi, ale znacznie trudniej bez nich rekrutować, planować rozwój ludzi, wiązać wysokość wynagrodzeń z efektywnością, określać wydajność zespołu, identyfikować potencjał, zaspokajać aspiracje i potrzeby.

— Problem częściowo w tym, że polityka HR jest zwykle opisywana językiem humanisty, niestrawnym dla zarządów złożonych przeważnie z finansistów, ekonomistów i księgowych. Dla nich koszt źle uzasadniony to koszt zbędny. Zamiast pokazywać efektywność polityki personalnej w powiązaniu z satysfakcją pracowników, lepszą atmosferą lub spójną kulturą organizacyjną, dział HR musi prezentować wskaźniki finansowe — uważa Anna Węgrzyn.

Jan Karasek, partner w dziale usług doradczych dla sektora nowych technologii, telekomunikacji i mediów w KPMG, mówi, że firmy stosujące nowoczesne systemy IT w HR osiągają bardzo dobre wyniki szczególnie w rekrutacji i zatrzymywaniu pracowników.

— Mogą też wskazać relacje między satysfakcją klientów i poziomem sprzedaży a wiekiem członków zespołów lub poziomem ich wiary w przewagę konkurencyjną pracodawcy — twierdzi Jan Karasek. Dzięki dobremu systemowi informatycznemu firma uzyskuje wiedzę o kompetencjach pracowników i możliwość planowania szkoleń.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Czerwińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu